Niemcy: Jeden kościół dla katolików i protestantów

(fot. By Helge Rieder - lic. CC BY-SA 3.0)
mc

"Tu żyje ekumenizm" - mówią chrześcijanie z liczącego tysiąc mieszkańców Braunebergu. W tej miejscowości położonej w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat znajduje się kościół dzielony przez katolików i protestantów.

Obie wspólnoty sprawują swoje liturgie pod jednym dachem w dwóch częściach kościoła oddzielonych od 1956 r. ścianą: ewangelicy w prezbiterium, a katolicy w nawie. Oba ołtarze wznoszą się przy tej ścianie, w odległości niewielu centymetrów jeden od drugiego.

- Często zdarza się, że nabożeństwa odbywają się równocześnie - informuje ewangelicki pastor Thomas Berke. - Nikomu jednak nie przeszkadzają organy rozbrzmiewające po drugiej stronie. Po liturgii wszyscy wierni spotykają się przed kościołem.

DEON.PL POLECA

Dawniej, przed 1956 r., obie społeczności wyznaniowe modliły się w tej samej świątyni, ale w różnym czasie. Dzielą one między sobą koszty energii elektrycznej i ogrzewania. - A kiedy mamy pogrzeby z dużą liczbą uczestników i potrzebujemy więcej niż 130 miejsc, przechodzimy na stronę katolicką, gdzie może się zmieścić do 500 osób - mówi pastor Berke.

Świątynia w Braunebergu jest jednym z około 70 kościołów ewangelicko-katolickich w Niemczech, z których aż 30 znajduje się właśnie w Nadrenii-Palatynacie. Wspólne miejsca modlitwy oraz liturgie ekumeniczne, które odbywają się często w tych kościołach, to ważny symbol na rok przed jubileuszem 500-lecia reformacji, która w 1517 r. dała początek luteranizmowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: Jeden kościół dla katolików i protestantów
Komentarze (6)
OO
oulanka1 oulanka
5 stycznia 2016, 16:47
Mogliby nawet bez ściany uwielbiac Pana razem jesli otwarliby serca na Jezusa. W Polsce też jest to już możliwe :) Dla wszystkich którzy skupiaja się na dzielących nas różnicach- czy myslicie, że po śmierci Pan tam po drugiej stronie zapyta o wyznanie/denominację czy raczej o wiarę?
3 stycznia 2016, 19:28
Jednak nie ma to jak prawdziwy!polski katolicyzm!
Tomasz Podkowa
4 stycznia 2016, 03:32
co ma do tego polski katolicyzm?
TP
Tomasz Pierzchała
3 stycznia 2016, 18:40
Luter dokonując schizmy, nigdy by  nie przypuszczał ,że kiedyś zostanie uznany za patrona ekumenizmu.
jazmig jazmig
3 stycznia 2016, 13:39
W Niemczech katolicy nie różnią się od protestantów, więc mogą jednym  nabożeństwem obskoczyć obydwie wspólnoty.
Tomasz Podkowa
4 stycznia 2016, 03:29
obskoczyc?