Niemcy: Kościoły otworzyły ekumeniczny „Tydzień dla życia”
Opieka nad osobami cierpiącymi na demencję i ich bliskimi jest głównym tematem tegorocznego ekumenicznego „Tygodnia dla życia” w Niemczech. Obchody otworzyły 30 kwietnia w Lipsku dwa główne Kościoły tego kraju - katolicki i ewangelicki.
Ta ogólnokrajowa kampania potrwa do 7 maja pod hasłem „Pośród życia z demencją”. W ramach wielu wydarzeń Kościoły chcą zwrócić uwagę na sytuację osób z demencją i ich bliskich oraz promować humanitarne podejście do tej choroby.
Podczas nabożeństwa inauguracyjnego w ewangelickim kościele św. Mikołaja w Berlinie wiceprzewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode powiedział, że godność osoby nie zależy od jej zdrowia, zdolności umysłowych czy możliwości samostanowienia.
- Gwarantem godności człowieka jest Bóg - podkreślił ordynariusz diecezji Osnabrück. Jego zdaniem osoby z demencją i ich bliscy muszą mieć także możliwość uczestniczenia w życiu społecznym.
Dlatego Kościoły popierają „narodową strategię walki z demencją” rządu federalnego, w którą od 2020 roku zaangażowanych jest wiele podmiotów.
Przewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) Annette Kurschus zwróciła uwagę, że jeśli nawet człowiek straci pamięć, a nawet osobowość, to jednak Bóg nie straci tej osoby.
- A nawet wtedy, tym bardziej jest ona dla Niego ważna - przekonywała prezes Kościoła Ewangelickiego niemieckiej Westfalii.
KAIdm
Skomentuj artykuł