Niemcy: powstał pierwszy żłobek chrześcijańsko-muzułmański - "Dzieci Abrahama"
W Gifhorn w Dolnej Saksonii otwarto 26 lipca pierwszy w Niemczech chrześcijańsko-muzułmański ośrodek pobytu dziennego dla dzieci pod nazwą "Dzieci Abrahama".
Jego właścicielami są katolicka parafia św. Altfryda, ewangelicka organizacja charytatywna Diakonia oraz niemiecko-turecka wspólnota meczetu Ditib. Ośrodek, do którego na początek przyjęto 15 dzieci w wieku 1-6 lat, rozpocznie regularną działalność 2 sierpnia.
Wspólny projekt nastawiony jest na otwarte zrozumienie własnej religii, co - niestety - nie zawsze jest oczywiste, powiedział przedstawiciel Diakonii. Wyraził nadzieję, że dzieci pokażą nam, jak religie mogą być przeżywanie i istnieć nie tylko obok siebie, ale też jak mogą współistnieć.
Zwierzchnik miejscowych ewangelików Dieter Rathing przypomniał, że patron placówki - Abraham jest ojcem całego rodu ludzkiego - wszystkich żydów, chrześcijan i muzułmanów. Krytykom koncepcji odpowiedział, że "każdy z nas spotyka osoby, dla których z pożytkiem byłoby, gdyby w dzieciństwie wyrastali w różnorodności wiary". Zachęcił do wrażliwości religijnej i tolerancji kulturowej w społeczeństwie.
Ośrodek dziennego pobytu dzieci (w Niemczech nazywany skrótem "Kita") ma przyczyniać się do spotkania obu kultur, "nie będzie natomiast szkołą Biblii i Koranu", zapewniają inicjatorzy projektu.
Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że jest mniej więcej tyle samo dzieci chrześcijańskich i muzułmańskich, są też dzieci bezwyznaniowe.
Spośród czterech wychowawczyń dwie są chrześcijankami, dwie muzułmankami. Posiłki mają być przygotowywane z certyfikatem halal - zgodności ze sposobem odżywiania się muzułmanów.
Skomentuj artykuł