Niepokój przed konwencją fundamentalistów

KAI / drr

Wielkie zaniepokojenie wspólnoty chrześcijańskiej w stanie Karnataka ( południowo-zachodnie Indie) wywołała zapowiedź zwołania tam na 3 lutego konwencji partii Rashtriya Sawayamsevak Sangh (RSS). Jest to jedno z najskrajniejszych ugrupowań fundamentalistów hinduskich, znane z licznych aktów przemocy i terroru wobec mniejszości etnicznych i religijnych w Indiach, zwłaszcza chrześcijan. Konwencja ma się odbyć w mieście Mangalur (Mangalore).

W związku z planowanym spotkaniem przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajan K. George poprosił Krajową Komisję Praw Człowieka i premiera stanu o "zapewnienie chrześcijanom szczególnej ochrony ich życia, własności i wolności kultu zarówno publicznie, jak i prywatnie".

Od 2008 r. Karnataką rządzi Bharatiya Janata Party (BJP) - partia skrajnie nacjonalistyczna, bliska takim ruchom jak RSS, a jej członkowie wielokrotnie dopuszczali się aktów przemocy i prześladowań wobec chrześcijan. Za trzy miesiące mieszkańcy stanu pójdą do urn, aby wybrać nowe władze. Zdaniem Sajana George’a, "BJP chce wykorzystać zbliżającą się konwencję RSS do umocnienia swojej bazy wyborczej i potwierdzenia swej tożsamości nacjonalistycznej".

- W Karnatace pojawiają się już próby zaszczepienia tam idei «hindutva» [czyli ideologii hinduizmu - KAI], począwszy od książek - powiedział przewodniczący GCIC włoskiej agencji misyjnej AsiaNews. Dodał, że organizatorzy konwencji spodziewają się udziału w niej co najmniej stu tysięcy sympatyków RSS, a "tak wielki napływ ludzi łatwo mógłby się przerodzić w ataki przeciw chrześcijanom".

Gdy w 2008 dochodziło do pogromów antychrześcijańskich w stanie Orisa na wschodzie kraju, w Karnatace odnotowano ataki na kościoły i wspólnoty, a od pewnego czasu stan ten jest jednym z najniebezpieczniejszych dla mniejszości etnicznych i religijnych. Według ogłoszonego w ub. tygodniu raportu GCIC, spośród 135 potwierdzonych oficjalnie aktów przemocy wobec chrześcijan w całym kraju, tylko w tym jednym stanie na południowym zachodzie Indii odnotowano ich aż 41.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niepokój przed konwencją fundamentalistów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.