Niepokojąca sytuacja na Białorusi: demontaż krzyży upamiętniających ofiary NKWD
Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna na Białorusi wyraziły zaniepokojenie wydarzeniami w Kuropatach, gdzie rozpoczęto demontaż krzyży.
Upamiętnienie ofiar
Usuwanie krzyży rozpoczęło się wczoraj rano, kiedy do lasu Kuropackiego pod Mińskiem wjechały buldożery. Sytuacja jest niepokojąca. Zarówno Kościół katolicki, jak i Cerkiew prawosławna, a także nieobojętni obywatele kraju czekają na oficjalne komentarze ze strony władz.
Wezwanie do dialogu
Przewodniczący episkopatu Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz w specjalnym oświadczeniu zaznaczył, że to bolesne doświadczenie ma miejsce w czasie, kiedy cały chrześcijański świat przeżywa okres Wielkiego Postu i wzrok wszystkich wiernych jest skierowany w stronę krzyża. Hierarcha przypomniał, że każde miejsce śmierci i pochówku zmarłych powinno być miejscem pamięci i modlitwy.
Abp Kondrusiewicz wezwał wszystkich odpowiedzialnych za rozbiórkę krzyży, aby pilnie zaprzestali podjętych działań i poprzez dialog między różnymi siłami politycznymi i społecznymi, z udziałem przedstawicieli różnych wyznań rozpoczęli proces rozwiązywania zaistniałej sytuacji.
Miejsce kaźni ofiar represji stalinowskich ma status zabytku i znajduje się pod ochroną państwa. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy.
Skomentuj artykuł