Nowenna przed uroczystością MB Częstochowskiej

(fot. zkvrev/flickr.com/CC)
KAI / psd

Na Jasnej Górze trwa od 17 sierpnia nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Nowenna ma charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisuje się w przygotowania do jubileuszu 1050.rocznicy chrztu Polski. Nadal przybywają pielgrzymki piesze. Odbywają je nawet mieszkańcy Częstochowy.

- Wraz z Maryją chcemy dziękować za włączenie Polski do wspólnoty Kościoła i razem z Nią obudzić w sobie ducha ewangelizacji - powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy franciszkanin, o. Grzegorz Bartosik.

Jak zauważył uroczyste obchody rocznicy chrztu Polski powinny przypomnieć nam na nowo o naszych korzeniach. - Dzisiaj widzimy jak wiele jest ataków na Kościół, w Europie, świecie i Polsce, odcinanie się od korzeni chrześcijańskich. Ten jubileusz ma nam przypomnieć o tych naszych korzeniach i rozpalić w nas na nowo charyzmat bycia chrześcijaninem - powiedział kierownik katedry mariologii UKSW w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Mariolog zauważa, że tak jak podczas obchodów milenium chrztu Polski kard. Wyszyński oddał naród na nowo Maryi, tak i teraz potrzeba nam nowego zawierzenia. - Wiemy, że wtedy wiara, zwłaszcza młode pokolenie, było bardzo zagrożone przez świadomą ateizację narodu i jednym z istotnych elementów była prośba, by Matka Boża ustrzegła naszą wiarę. I dzisiaj chcemy ten sam akt powtórzyć, bo zagrożenie jest chyba jeszcze większe - powiedział o. Bartosik.

Eucharystie nowennowe są szczególnym wołaniem za Polskę. W wieczornych Mszach uczestniczą wierni częstochowskich parafii, przybywający w pieszych pielgrzymkach.
Kazania zatytułowane "Ochrzczeni by ewangelizować" głoszone są podczas Mszy św. celebrowanych o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej i o 18.30 na szczycie Jasnej Góry.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej.

Tradycja procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej liczy już kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

Każdego dnia nowenny docierać będą teraz mniejsze grupy odprawiających rekolekcje w drodze, głównie z metropolii łódzkiej i częstochowskiej. W wigilię święta przybędzie również jedna z najliczniejszych pielgrzymek pieszych, grupa tarnowska. W sumie na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przyjdzie ponad 80 pielgrzymek.

Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odprawiane zazwyczaj jako przygotowanie do udziału w uroczystości kościelnej albo też w jakiejś intencji. W swojej strukturze modlitwa ta nawiązuje do modlitwy Apostołów, Maryi i innych kobiet podczas oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Nowenny rozpowszechniły się w Kościele od XVI wieku.

Odprawianie nowenny przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej ma już wieloletnią tradycję. Związana jest z przygotowaniem do jednego z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Sama uroczystość, obchodzona 26 sierpnia, ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta "Dziękczynienia Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej" ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowenna przed uroczystością MB Częstochowskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.