Nuncjusz Apostolski w Polsce został Paulińskim Konfratrem
W podziękowaniu za troskę o rozwój charyzmatu Jasnej Góry i wspieranie misji Paulinów, do konfraterni Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika 1 maja został włączony abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale duchową łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi, paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia jak i po śmierci.
Eucharystii, podczas której odczytano tekst dyplomu konfraterni przewodniczył sam nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Na Mszy św. obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i konfrater Zakonu. Wraz z generałem Zakonu o. Arnoldem Chrapkowskim obecni byli ojcowie definitorium generalnego. Licznie przybyli kapłani, paulini i goście.
W kazaniu generał Zakonu Paulinów podkreślił, że "zakonna wspólnota, włączając ks. arcybiskupa do Konfraterni Zakonu, pragnie w ten sposób podziękować za świadectwo wiary". - Wiara w naszym narodzie, jej radosne i trudne chwile, zawsze były złączone, i są nadal złączone z tym miejscem, z Jasną Górą i ks. arcybiskup Nuncjusz dawał nam, paulinom, wielokrotnie przykład miłości do Maryi obecnej w jasnogórskim wizerunku i do tego miejsca, do Jasnej Góry - mówił generał paulinów. Dodał, że "modlitwą i serdeczną pamięcią obejmujemy posługę ks. arcybiskupa nuncjusza, jego troskę o rozwój wiary, o kształt Kościoła w Polsce".
- Ks. arcybiskup przez swoje posłannictwo, przez wypełnianie zadań zleconych mu przez papieża Benedykta od 2010 roku, jako 72. już nuncjusz apostolski w Polsce, przynosi nam za każdym razem tu, na Jasną Górę, osobę Ojca Świętego - podkreślił o. Arnold Chrapkowski.
O. generał przypomniał, że kiedy w 2010 r. arcybiskup jako nuncjusz apostolski rozpoczynał swoją posługę w Polsce, właśnie na Jasnej Górze zawierzył swoje posłannictwo Matce Bożej. - Ten gest zawierzenia był dla nas ogromnym znakiem maryjnej pobożności, i także zaufania, jakie nuncjusz apostolski okazuje we wstawiennictwo, w orędownictwo Królowej z Jasnej Góry - mówił generał Zakonu i jako dar od paulinów wręczył ks. arcybiskupowi ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.
- Wyróżnienie to, odczytuję jako zaproszenie do jeszcze głębszego życia kontemplacyjnego i propagowania pobożności maryjnej - powiedział nowy konfrater pauliński. - Bardzo się cieszę, że moje podróże na Jasną Górę będą od teraz miały nie tylko wymiar duszpasterski, ale także osobisty. Będę wracać do mojej Galilei, do źródła mądrości i świętości, dojrzewających w waszej wspólnocie zakonnej - dodał abp Migliore.
Wyrażając słowa wdzięczności i zobowiązania, jakie stawia przed nim przyjęcie do Konfraterni Zakonu Paulinów jako znak oddania Matce Bożej i wdzięczności ojcom paulinom ks. arcybiskup ofiarował wotum - krzyż pektoralny i pierścień biskupi.
Do członków Konfraterni Paulińskiej należeli m.in. król Kazimierz Jagiellończyk, pisarz Henryk Sienkiewicz, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, czy abp Józef Bilczewski ze Lwowa.
Skomentuj artykuł