O. Arnold Chrapkowski ponownie generałem zakonu paulinów na Jasnej Górze

(twitter.com)
PAP / jb

Ojciec Arnold Chrapkowski, od sześciu lat będący generałem, czyli zwierzchnikiem zakonu paulinów, został w środę ponownie wybrany na ten urząd - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. O. Chrapkowski będzie kierował zakonem przez kolejne sześć lat.

Paulini - znani m.in. jako gospodarze sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze - mają ponad 70 domów zakonnych w 17 krajach. Najwięcej - przeszło 20 - w Polsce. Ponadto działają w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.

Zwierzchnika zgromadzenia na kolejne sześć lat wybrała obradująca w środę na Jasnej Górze Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. O. Chrapkowski jest 86. z kolei generałem zakonu paulinów.

O. Arnold Chrapkowski ma 52 lata, pochodzi z miejscowości Dziemiany w diecezji pelplińskiej. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1988 r., a śruby wieczyste pięć lat później. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. Jest doktorem prawa kanonicznego.

"Wybór na generała jest na pewno z jednej strony ogromnym zadaniem, które stoi przede mną i przed całym zakonem - byśmy wierni naszemu charyzmatowi, wierni nauce Kościoła, nauce Ojca Świętego; byśmy potrafili być tymi, którzy we współczesnym świecie naprawdę będą znakiem tego, że można iść dziś za Chrystusem - czystym, ubogim i posłusznym woli ojca. I można życiem zakonnym i kapłaństwem posługiwać drugiemu człowiekowi" - mówił po wyborze o. Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium.

Generał zakonu ocenił, że zakon paulinów staje obecnie przed wielkimi wyzwaniami, stawianymi przez Kościół i współczesny świat. "Kapituła Generalna, która trwa na Jasnej Górze, jest dobrym momentem, byśmy starali się wejrzeć w całą rzeczywistość naszego paulińskiego zakonu - z jednej strony w wielkie dziedzictwo, z drugiej w dzień dzisiejszy naszego zakonu" - mówił zwierzchnik zgromadzenia.

Zwoływana co sześć lat Kapituła Generalna Zakonu Paulinów, której członkowie wybrali w środę nowego generała zakonu, to kolegialny organ będący najwyższą władzą w zgromadzeniu. W obradach w Częstochowie uczestniczy ponad 50 ojców kapitulnych. Członkami kapituły są m.in. wszyscy dotychczasowi generałowie zakonu, obecni prowincjałowie z USA, Australii i Niemiec oraz quasi-prowincjałowie z Węgier, Chorwacji i Słowacji, przeor Jasnej Góry i zakonnicy wyłonieni we wcześniejszych wyborach.

Podczas trwających na Jasnej Górze obrad kapituła omawia także realizację posługi paulinów w minionych sześciu latach oraz uchwala obowiązujące wszystkich członków zakonu wytyczne. Kapituła wybierze skład nowej Kurii Generalnej, czyli zarząd zakonu, nazywany u paulinów Definitorium Generalnym, a także tzw. prokuratora generalnego przy Stolicy Apostolskiej oraz administratora generalnego zakonu.

Generał zakonu jest wybierany na sześć lat. Można sprawować tę funkcję ponownie, ale nie po raz trzeci z rzędu. Generał musi mieć powyżej 40 lat oraz 10 lat profesji zakonnej. Władza ojca generała rozciąga się na cały zakon - wszystkie prowincje, klasztory i zakonników. Miejscem stałego pobytu paulińskiego zwierzchnika jest główny klasztor zakonu - na Jasnej Górze w Częstochowie.

Kolejnym krokiem po wyborze władz zakonu będą - w ciągu kolejnych trzech miesięcy - nominacje nowych przeorów we wszystkich klasztorach paulinów w Polsce i na świecie - także na Jasnej Górze.

Zakon paulinów, czyli Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, powstał w XIII wieku na Węgrzech. Jego założycielem był bł. Euzebiusz - w tym roku obchodzona jest 750. rocznica jego śmierci. Zakon otrzymał ostateczną aprobatę w 1308 r. Wtedy paulini oficjalnie jako zakon zaczęli żyć według reguły św. Augustyna.

Wstępujący do zakonu pustelnicy obrali na patrona św. Pawła z Teb. Żył on na przełomie III i IV wieku w Egipcie. Według przekazów, dożył 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu paulinów. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Arnold Chrapkowski ponownie generałem zakonu paulinów na Jasnej Górze
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.