O kapłańskiej tożsamości

Ojciec Święty Benedykt XVI (fot. wikipedia.org)
RV

Do Roku Kapłańskiego, ogłoszonego w 150-lecie śmierci św. Jana Vianneya, nawiązał Papież, przyjmując 21 września w Castelgandolfo rozpoczynających swą posługę biskupów. Uczestniczą oni w spotkaniu zorganizowanym dla nich przez Kongregację ds. Biskupów. Benedykt XVI wskazał, że Jezusa Dobrego Pasterza winien naśladować każdy kapłan, a tym bardziej biskupi.

„Co więcej, nie można zapominać, że jednym z istotnych zadań biskupa jest właśnie pomoc księżom przez przykład i braterskie wsparcie w wiernym pójściu za swym powołaniem, by z entuzjazmem i miłością pracowali w winnicy Pańskiej – powiedział Papież. – Biskup jest po ojcowsku odpowiedzialny za to, by strzec i rozwijać kapłańską tożsamość prezbiterów powierzonych jego pasterskiej pieczy. Dziś niestety tożsamość ta wystawiona jest na ciężką próbę przez narastającą sekularyzację. Biskup powołany jest szczególnie do ożywiania w księżach życia duchowego, by harmonijnie łączyli modlitwę i apostolstwo. Misja prezbitera, a tym bardziej biskupa łączy się dziś z ogromem pracy całkowicie go absorbującej. Narastają trudności i zadania także dlatego, że stajemy wobec nowych realiów i zwiększonych potrzeb duszpasterskich. Jednak zwracanie uwagi na codzienne problemy oraz inicjatywy podejmowane, by prowadzić ludzi drogą Bożą, nie mogą nas nigdy odrywać od wewnętrznej, osobistej więzi z Chrystusem, od tego «bycia z Nim»” – dodał Ojciec Święty.

W trwającym w Rzymie od 14 września spotkaniu formacyjnym bierze udział 105 mianowanych w ostatnim roku biskupów. Wśród nich jest pięciu Polaków: biskupi ordynariusze z Sosnowca i Sandomierza, Grzegorz Kaszak i Krzysztof Nitkiewicz, biskupi pomocniczy z Koszalina i Legnicy, Krzysztof Zadarko i Marek Mendyk, oraz misjonarz redemptorysta, bp Józef Słaby, kierujący prałaturą terytorialną Esquel w Argentynie. „Oczywiście wrażenia są bardzo rożne” – powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz sandomierski. Dla tych, którzy pracowali w Kurii Rzymskiej, to jest okazja do ponownego spotkania tych przełożonych, z którymi razem służyli Ojcu Świętemu. Ale dla biskupów pochodzących np. z Ameryki Łacińskiej, to jest często pierwsza podróż do Rzymu. Przede wszystkim to jest przeżywanie komunii, bycia razem z Ojcem Świętym i ze współbraćmi w biskupstwie. „Wymieniamy pierwsze wrażenia z posługi biskupiej i uczestniczymy w wykładach – mówił bp Nitkiewicz. – Są referaty i relacje, wygłaszane przez przełożonych z Kurii Rzymskiej, na tematy bardzo aktualne, dotyczące bioetyki, doktryny, dyscypliny kościelnej. Ale są też tematy takie, jak Kościół i kultura, Kościół a massmedia. To sprawy z jednej strony interesujące, a z drugiej na pewno przydatne w naszej posłudze biskupiej. Oczywiście są pewne różnice, natury kulturowej czy mentalnej, we wrażliwości, ale łączy nas właśnie bycie razem i służenie razem Chrystusowi i lokalnym Kościołom, wspólnotom, dla których zostaliśmy mianowani” – zakończył biskup Sandomierza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O kapłańskiej tożsamości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.