Obchody X Dnia Papieskiego - podsumowanie
W Polsce, ale także poza jej granicami, dobiegają końca obchody X Dnia Papieskiego. Tym razem towarzyszyło mu hasło „Jan Paweł II - Odwaga Świętości”. Oprócz modlitw i wydarzeń kulturalnych zorganizowano jak co roku zbiórkę na rzecz programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wspiera ona uzdolnioną, ubogą młodzież z wsi i małych miejscowości.
Obchody X Dnia Papieskiego już wczoraj zainaugurowała gala nagród TOTUS, odbywająca się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia, przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” otrzymali: zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M, Centrum Formacji Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie, Magdalena Bajer kierująca Radą Etyki Mediów oraz zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia.
Podczas telewizyjnej transmisji z gali wręczenia nagród TOTUS abp Kazimierz Nycz podkreślił, że wyróżnienia przyznawane przez Fundację są zwieńczeniem dzieł wielu osób i instytucji jak i motywacją do dalszej pracy.
„Te ostatnie pięć lat pokazały właśnie, jak dlatego, żebyśmy cały rok potrafili o papieżu mówić, papieża naukę poznawać, poznawać jego pontyfikat, potrzebny jest ten Dzień Papieski. Żeby zmobilizować, także przez tę galę TOTUS-ów, twórców, ludzi kultury, ludzi promujących papieża, ludzi mediów do tego, żeby nie schowali do lamusa historii tego wielkiego i pięknego pontyfikatu, pontyfikatu Jana Pawła II” – powiedział abp Nycz.
Niedzielne ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęła Msza w bazylice św. Krzyża w Warszawie, której przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. Podkreślił on, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jak i Dzień Papieski, wpisały się już w sposób trwały w życie Kościoła i naszego narodu.
„Istotą Dnia Papieskiego stała się niewątpliwie modlitwa, ale również zaduma nad godnością człowieka, nad jego życiem, nad podejmowanymi zadaniami, nad rozwojem talentów, które Pan Bóg dał człowiekowi” – mówił abp Gocłowski.
W intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II modlono się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na początku Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz postawił pytanie: co uczyniliśmy i co czynimy z dziedzictwem tego, którego przez 27 lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów?
„Dlaczego pojawia się wrogość wobec Kościoła? Dlaczego chce się go pozbawić głosu? Dlaczego chce mu się odmówić prawa do obecności w życiu Narodu? Przeżyliśmy już tego rodzaju próby w okresie panowania systemu, który niechlubnie odszedł do przeszłości. Kościół w Polsce nie chce czuć się obco w naszym kraju, bo na to nie zasłużył. Kościół w Polsce nie chce przywilejów, ale chce służyć człowiekowi i narodowi” – powiedział kard. Dziwisz.
Homilię w Łagiewnikach wygłosił kard. Antonio Cañizares. W znacznej mierze została ona odczytana w języku polskim. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że to, co powiedział i pokazał Jan Paweł II, okazuje się żywym świadectwem o Chrystusie i w tym świetle należy odczytywać jego życie i oceniać jego dzieła.
„Jan Paweł II nie zaoferował nam nowej interpretacji Jezusa Chrystusa, nie był ideologiem ani mistrzem moralności, nie był liderem społecznym, politycznym czy religijnym, ani nie ukształtował swojej władzy w mediach. Był zwyczajnie świadkiem” – mówił kard. Cañizares.
Obok modlitw w ramach Dnia Papieskiego w całym kraju, ale i poza jego granicami, odbyło się szereg wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowych upamiętniających postać Papieża-Polaka.
Na ulicach pojawili się wolontariusze, którzy zbierali środki na rzecz programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
„Fundacja pozyskuje środki na stypendia przede wszystkim dzięki zbiórce publicznej. Mamy nadzieję też, poza zbiórką, że trochę będziemy promować Fundację, że ludzie poza wrzucaniem do puszek zaczną się pytać, kim tak naprawdę jesteśmy, po co zbieramy, dla kogo i o co tak naprawdę chodzi w Fundacji, bo jednak spore grono ludzi nie wie, co to jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i tak naprawdę kim są stypendyści” – stwierdziła jedna z kwestujących.
A stypendystów tych jest obecnie 2300. Pochodzą ze wsi i małych miasteczek. Program stypendialny daje im możliwość kontynuowania nauki – podkreślił ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
„Stypendia przydzielamy na poziomie szkoły gimnazjalnej, jeśli ten młody człowiek spełnia trzy kryteria: pochodzenie wiejskie lub małomiasteczkowe, średnia przychodu 0,7 najniższego przychodu na członka rodziny i średnia ocen 4,8 na świadectwie. Tu dużo. Intelektualnie ci młodzi ludzie sprostają, tylko czasami finansowo by nie sprostali. Naprawdę dziękujemy wszystkim, którzy wspierają budowę tego wspaniałego pomnika Jana Pawła II, najpiękniejszego, z którego papież się najbardziej cieszył” – stwierdził ks. Drob.
X Dzień Papieski to również 10. rocznica powołania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Z tej racji tegoroczne obchody miały charakter szczególnej modlitwy o rychłe wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.
Skomentuj artykuł