Odwołano dyrektora Muzeum Jana Pawła II
- Powodem odwołania przez Zarząd Województwa Małopolskiego z tej funkcji była utrata zaufania do dyrektora i jego pracy - powiedział KAI Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Krakowie.
Nowym kandydatem na to stanowisko jest ks. prałat Dariusz Raś, obecny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, były sekretarz metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Kandydatura ta została przedstawiona Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego i musi zostać przez niego zaakceptowana.
Ks. Paweł Danek, 43-letni kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, został dyrektorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach na początku maja 2010 roku. Duchownego na to stanowisko powołał Zarząd Województwa Małopolskiego. Kandydatura ta została przedstawiona przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i uzgodniono ją z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz burmistrzem Wadowic Ewą Filipiak.
Ks. Danek pochodzi z Wilamowic na Podbeskidziu. Założył Wydawnictwo i Studio Filmowe "Anima Media". Zajmował się działalnością wydawniczą, a także produkcją filmów, m.in. "Tryptyk Rzymski" i "Brat Papieża". Kierując diecezjalnym biurem promocji kultury i sportu archiwizował i digitalizował materiały historyczne związane z osobą Karola Wojtyły - jako księdza, biskupa i kardynała, a następnie sługi Bożego Jana Pawła II. Organizował wystawy multimedialne poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, pod "Oknem Papieskim" w Krakowie oraz w czasie Światowego Kongresu "Ludzie i Religie" w 2009 roku, a także we Włoszech i sanktuarium w Fatimie.
Po objęciu funkcji dyrektora papieskiego muzeum zajął się m.in. rozpisaniem przetargów związanych z pracami remontowymi placówki. Doprowadził także do powstania wystawy zastępczej z repliką papieskiego domu rodzinnego.
Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Rozpoczęła się aranżacja wystawy i tworzenie nowego wystroju Muzeum. W lutym br. zainstalowano tu replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie. Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji. Do Wadowic dotarła również replika Krypty św. Leonarda z Katedry Królewskiej na Wawelu. Gromadzona jest także ziemia z miejsc, które odwiedził bł. Jan Paweł II.
Celem działalności wadowickiego muzeum ma być upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, a także inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym. Mają powstać specjalne ekspozycje oraz multimedialne prezentacje papieskich encyklik. Będą też sale poświęcone pierwszym latom kapłaństwa Jana Pawła II. W ramach muzeum zostanie także urządzona Izba Pamięci Żydów Wadowickich.
Skomentuj artykuł