Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze
Z udziałem prezydenta RP i najwyższych władz państwowych na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę, 4 września, odbędą się tradycyjne dożynki. Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony przebiegać będzie pod hasłem: "Do Matki Jedności z Bogiem". Jak zwykle w pielgrzymce wezmą udział delegacje rolników z całego kraju, odbędą się liczne imprezy towarzyszące, w tym tradycyjna krajowa wystawa rolnicza.
Dożynki przebiegać będą w duchu dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II.
Najważniejszym punktem święta dziękczynienia będzie uroczysta Suma pod jasnogórskim Szczytem 4 września o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec. Ważnym momentem będzie błogosławieństwo wieńców żniwnych.
Udział w ogólnopolskich uroczystościach dożynkowych zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Będzie on uczestniczył we Mszy św. a tuż przed Eucharystią wygłosi przemówienie.
Niedzielną Mszę św. transmitować będzie Telewizja Polska w pr. 1 oraz Telewizja Polonia.
Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były tradycyjnie najliczniejsze. Szczególnie liczne przybywały one w święta maryjne w sierpniu i wrześniu. W 1981 r. w czasach "Solidarności", pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych. Przybywający z wszystkich stron dziękowali Maryi za zebrane plony.
Po 1990 r., pielgrzymka odbywa się w połączeniu z jasnogórskimi dożynkami. To największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.
Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W roku 1982 r. odbyły pierwsze dożynki jasnogórskie. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI w.
Skomentuj artykuł