Ojczyzna - ona jest pierwszą wartością po Bogu

(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

"Bądźmy patriotami w czynach, a nie tylko w pustych słowach" - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice biskup senior Kazimierz Ryczan, który przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej centralne kieleckie uroczystości w święto 3 Maja.

W homilii bp Ryczan przypomniał genezę święta Matki Bożej Królowej Polski, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, lwowskich ślubów Jana Kazimierza, mówił także o bolączkach współczesnego patriotyzmu i demokracji.

- Mądry Polak niezależnie od przekonań światopoglądowych nie dziwi się, że polski naród swoje zwycięstwa i ważne rocznice świętował zawsze w kościołach - mówił bp Ryczan przypominając wkład Kościoła, duchowieństwa diecezjalnego i zakonów w historię kraju, rozwój oświaty, kultury i nauki.

Przypomniał także wydarzenie sprzed 359 lat, gdy król Polski Jan Kazimierz dziękując za opiekę w trudnym okresie dziejów narodowych, m.in. w czasie potopu szwedzkiego, ogłosił Matkę Bożą Królową Polski, nadając aktowi "cechy wyboru demokratycznego".

- Kościół Polski jak dobry pasterz, 300 lat później, gdy kard. Wyszyński przebywał w więzieniu, powagą Episkopatu Polski złożył Śluby Jasnogórskie - przypomniał biskup senior. Wspomniał także bezprecedensowe aresztowanie wizerunku jasnogórskiego 22 czerwca 1966 r. oraz podejmowane próby profanacji ikony aż do czasów współczesnych. - Nie dotknie jej dwulicowość polityków (…), nie dokonają tego programy sekularyzmu - stwierdził bp Ryczan.

Natomiast fakt uchwalenia 224 lata temu Konstytucji 3 Maja nazwał "rachunkiem sumienia dla Rzeczpospolitej, której synowie zapomnieli o Bożych przykazaniach". Przypomniał także kolejne tragiczne wydarzenia, do których doprowadził sprzeciw części możnowładców - konfederację targowicką, rozbiory i zniknięcie Polski z mapy Europy na 123 lata, więzienia, zesłania i syberyjskie łagry dla Polaków. W tej sytuacji "Kościół, jak dobry pasterz i dobra matka otworzył bramy dla wolności".

Biskup skrytykował współczesny dyskurs nad patriotyzmem i opinie na ten temat wygłaszane przez najważniejszych w kraju polityków.  - Politycy i pozostające na usługach władzy środki społecznego przekazu, rozpoczęły dyskurs nad nowoczesnym patriotyzmem (…). Konstytucja majowa przypomina: stawajcie w obronie Ojczyzny, ona jest pierwszą wartością po Bogu i należy jej bronić - mówił bp Ryczan.

Stwierdził, że współczesnej Polsce grozi przede wszystkim "najeźdźca ekonomiczny i ideologiczny" Zaapelował do posłów, aby nie "pozwalali wyprzedawać ziemi i lasów", a konwencję antyprzemocową porównał do wirusa, który "niepostrzeżenie doprowadza do zmiany mentalności".

W Eucharystii w intencji Ojczyzny bardzo licznie uczestniczyli kielczanie oraz tradycyjnie przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, posłowie, parlamentarzyści, poczty sztandarowe, służby mundurowe, kombatanci.

Tuż po Mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz przed pomnik Stanisława Staszica w parku miejskim, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości z podniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu narodowego oraz m.in. symboliczne wręczenie mundurów dla ułanów Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, apel pamięci oraz salwa honorowa.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się już Biegiem Konstytucji 3 Maja na 1791 metrów, ze startem na placu Konstytucji. Gra miejska z okazji święta Konstytucji pozwoli uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę o Kielcach i wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. kamery. Uczestnicy zabawy do wykonania mają 9 zadań w śródmieściu Kielc.

Artystyczna część obchodów rozpoczęła się przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku Miejskim w Kielcach, z piknikiem historyczny "Vivat 3 Maj. Od średniowiecza do współczesności". Wśród atrakcji są m.in.: pokazy dziesięciu grup rekonstrukcji historycznej, wystawa zabytkowych samochodów, występ zespołu Żołnierskie Echa, a także degustacja żołnierskiej grochówki.

O godz. 17 rozpocznie się w parku "Pieśniobranie majowe". Uroczystości towarzyszyć będzie konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i młodzieży "Kieleckie Święto 3-ciomajowe", organizowanego przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Ułani zachęcają również do udziału w kweście pieniężnej na rzecz pomocy polskim szkołom w Nowej Wilejce na Litwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ojczyzna - ona jest pierwszą wartością po Bogu
Komentarze (5)
4 maja 2015, 08:32
W imię ojczyzn wyrżnęły się w XX wieku miliony ludzi. Dziesiątki milionów. Świat jest ojczyzną, nie Pacanów.
Z
Zocha
3 maja 2015, 23:32
Dobrze że ten biskup jest już na emeryturze. Patriotyzm mu się pomylił z głoszeniem Dobrej Nowiny.
Paweł Tatrocki
3 maja 2015, 19:35
Pierwszą wartością po Bogu jest moje zbawienie. Ojczyzna jest blisko wierzchołka piramidy wartości, ale nie na jej szczycie.
W
wierni
3 maja 2015, 19:07
A może jednak lepiej poczytać lub posłuchać cała homilię a nie wybrane i przytoczone przez dziennikarzy fragmenty? Tak samo zrobiono na deonie z homilią abp Gądeckiego i abp Jędraszewskiego. Cały deon...szkoda gadać
jazmig jazmig
3 maja 2015, 17:02
Pierwszą wartością po Bogu jest rodzina, a nie ojczyzna. Co do konstytucji 3 maja, została ona uchwalona wbrew prawu, w sposób podstępny co w efekcie doprowadziło do 3 rozbioru Polski. W Targowicy uczestniczyli m. in. Kołłątaj oraz król Stanisław August Poniatowski, czyli ludzie, którzy tę konstytucję narzucali narodowi. To tak gwoli przypomnienia historii tym, którzy jej nie znają.