Orszak Trzech Króli w kilkudziesięciu miastach

(fot. www.orszak.org)
www.orszak.org

Już po raz piąty, 6 stycznia 2013, mieszkańcy stolicy i ponad osiemdziesięciu innych polskich miast będą wspólnie obchodzić Święto Trzech Króli. Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego.

Po raz pierwszy podobne wydarzenia będę miały miejsce tego samego dnia w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii, a nawet na innym kontynencie - w Republice Środkowoafrykańskiej. W roku 2013 w jeszcze większym stopniu Orszak będzie zapraszał do wspólnego śpiewania kolęd i odbędzie się pod hasłem: "Kolędy - lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu."

Orszak Trzech Króli w Warszawie wyruszy z Placu Zamkowego spod Kolumny Zygmunta 6 stycznia o godzinie 12.00, po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, Kardynała Kazimierza Nycza. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę.

Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będzie ponad 600 dzieci z warszawskich szkół i organizacji harcerskich oraz około 300 dorosłych aktorów ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszyć im będą m.in. żywe zwierzęta - konie, wielbłądy oraz smok chiński. Podążą za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Warszawy i turyści, którym rozdane zostaną korony i śpiewniki. Na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd. Na trasie Orszaku i podczas koncertu będzie można spotkać wolontariuszy

z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin. W tegorocznym Orszaku w Warszawie weźmie udział ok. 600 dzieci (bezpośrednio w orszakach), około 300 rodziców zaangażowanych jako artyści (Anioły, Diabły, Karczmarki, Dwór Heroda itp.) i dodatkowo kolejne 300 osób w ochronie Orszaku.

O Orszaku Trzech Króli, Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli, mówi:

Może za wcześnie na daleko idące podsumowania, ale pewnie już dziś można śmiało zaryzykować twierdzenie, że Orszak ma bardzo dużą dynamikę społeczną. W 2012 roku w dwudziestu czterech miastach Polski w Orszaku poszło ponad 100 tysięcy ludzi. Moim zdaniem ten fenomen bierze się z tego, że Orszak nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego bez wyjątku do odwiedzenia Betlejemskiej Stajenki.

Zapraszamy wszystkich chętnych, by przyłączyli się do Orszaku, wierzących i niewierzących. Orszak tworzą zwyczajni ludzie, którzy z entuzjazmem i radością chcą wspólnie z rodzinami i przyjaciółmi świętować narodziny Chrystusa. Orszak jest propozycją dla każdego, kto tylko zechce wyjść z domu i przyjść na Plac Zamkowy - dodaje Marchewicz.

Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 roku Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. bardzo dobrze już rozpoznawalny konkurs na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową.

Według raportu Instytut Monitorowania Mediów w 2012 roku o Orszaku Trzech Króli mówiono w ponad 250 relacjach telewizyjnych, prawie 400 radiowych oraz niemal 1 600 informacjach w prasie drukowanej oraz internetowej.

Sponsorami Orszaku Trzech Króli są m. in: Lotto, Suempol, Decco i Eniro Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Orszak Trzech Króli w kilkudziesięciu miastach
Komentarze (3)
Ś
świętujący
28 grudnia 2012, 18:53
W jakiej bajce byli ci trzej królowie który papież to wymyślil nie osmieszajccie się nigdzie takich zaściankowych ludzi nie ma tylko w Polsce a klechy sie cieszą bo ciemnota w dalszym ciągu wierzy w gusla nie do wiary że to sie u nas dzieje w XXI-wieku. ... "Trzej Królowie" to typowa polska tradycja. 6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego. Podobnie jest z Zesłaniem Ducha Świętego (nazywanie pogańsko Zielonymi Świątkami - ta potoczna nazwa to jakaś masakra). W każdym razie, jeśli wszyscy dokoła rzucają "zielonymi świątkami" czy czymś podobnym to nie dziwie się takim negatywnym reakcjom.
Ś
świętujący
28 grudnia 2012, 18:49
6 stycznia to Święto Epifanii (Objawienia Pańskiego) i to jest najważniejsze. Nie mam nic przeciwko takim orszakom - co ważne przywracają one znaczenie tego dnia, ale zawsze trzeba zaznaczac, że w tym święcie nie chodzi tylko o królów, magów, mędrców (nie wiadomo ilu ich było, Trzech Króli - to akurat wytwór tradycji)
N
nowoczesni
28 grudnia 2012, 18:25
W jakiej bajce byli ci trzej królowie który papież to wymyślil nie osmieszajccie się nigdzie takich zaściankowych ludzi nie ma tylko w Polsce a klechy sie cieszą bo ciemnota w dalszym ciągu wierzy w gusla nie do wiary że to sie u nas dzieje w XXI-wieku.