Papież: ludzkość poszukuje znaków nadziei
Caritas pełni ważne zadanie wychowawcze względem wspólnot kościelnych, rodzin i całego społeczeństwa. Ma wychowywać do życia Ewangelią, które musi się zawsze łączyć ze świadectwem chrześcijańskiej miłości. Przypomniał o tym Papież, spotykając się w bazylice św. Piotra z Caritas Włoską w 40-lecie jej powstania. 12 tys. uczestników zorganizowanego z tej okazji zjazdu wzięło tam wcześniej udział w Eucharystii sprawowanej przez kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego włoskiego episkopatu. Benedykt XVI wskazał, że Caritas ma pełnić swą funkcję pedagogiczną w wierności Kościołowi i respektując własną tożsamość.
"Przez konkretne znaki mówicie, ewangelizujecie, wychowujecie - zachęcał Papież. - Dzieło miłosierdzia mówi o Bogu, głosi nadzieję, prowadzi do zadawania sobie pytań. Są to dzieła rodzące się z wiary. Są dziełami Kościoła, wyrazem zwrócenia uwagi na tych, którym jest ciężej. Są działaniami pedagogicznymi, bo pomagają najuboższym wzrastać w godności, wspólnotom chrześcijańskim podążać za Chrystusem, społeczeństwu podejmować świadomie swe obowiązki. Odpowiadać na ludzkie potrzeby znaczy nie tylko dać chleb głodnym, ale też pytać o przyczyny głodu, patrząc oczyma Jezusa, który umiał zobaczyć głęboką rzeczywistość spotykających Go osób. Nie można też zapominać o licznych migrantach. Często klęski żywiołowe i wojny powodują stan zagrożenia. Globalny kryzys gospodarczy to dalszy znak czasu wymagający odwagi braterstwa. Dysproporcje między Północą a Południem świata i naruszanie ludzkiej godności są wezwaniem do miłosierdzia zataczającego w systemach gospodarczych coraz szersze kręgi. Rosnący niedostatek, osłabienie rodzin, niepewna sytuacja młodzieży wskazują, że grozi utrata nadziei. Ludzkość nie potrzebuje tylko dobroczyńców, ale też ludzi pokornych i konkretnych, które by tak jak Jezus umiały stawać u boku braci, biorąc udział w ich trudzie. Jednym słowem, ludzkość szuka znaków nadziei. Pan jest naszym źródłem nadziei. I dlatego Caritas jest potrzebna nie dlatego, by oddelegować ją do posługi miłości, ale by być znakiem miłości Chrystusa, niosącym nadzieję. Drodzy przyjaciele, pomagajcie całemu Kościołowi ukazywać Bożą miłość" - powiedział Benedykt XVI.
Caritas Włoska powstała w 1971 r., krótko po zakończeniu Soboru Watykańskiego II. Taka koordynacja działalności charytatywnej, od zawsze prowadzonej przez Kościół, w pewnych innych krajach nastąpiła już wcześniej. Związek Caritas powstał w Niemczech już pod koniec XIX wieku, a w Poznańskiem jeszcze przed pierwszą wojną światową. W Polsce międzywojennej działały związki Caritas w diecezjach. Kościelna Caritas Polska została reaktywowana w 1990 r.
Skomentuj artykuł