"Papież otworzył bramę do Medziugoria". Przełomowy moment dla sanktuarium

(fot. LIUDMILA ERMOLENKO / shutterstock.com)
KAI / sz

W Medziugoriu zakończył się 6 sierpnia 30. Międzynarodowy Festiwal Młodych - Mladifest. Uczestniczyło w nim ponad 50 tys. osób. Po raz pierwszy oficjalnie brało w nim udział 14 kardynałów i biskupów, w tym kilku z Watykanu.

Program obejmował poranną modlitwę różańcową w miejscu domniemanych objawień Matki Bożej, modlitwę na placu przed kościołem św. Jakuba, katechezę, świadectwa członków ruchów kościelnych. Po wieczornej Mszy św. odbywała się procesja maryjna przy zapalonych świecach, a także adoracja Najświętszego Sakramentu.

W przeddzień rozpoczęcia imprezy na maszty wciągnięto flagi 80 krajów, z których przybyli uczestnicy Mladifestu.

DEON.PL POLECA

Papież otworzył bramę do Medziugoria

Przed inauguracją festiwalu 1 sierpnia odbyła się konferencja prasowa papieskiego wizytatora apostolskiego dla Medziugoria abp. Henryka Hosera i miejscowego proboszcza, franciszkanina o. Marinko Šakoty.

"Niewątpliwie jesteśmy świadkami nowej dynamiki nowej ewangelizacji" - oświadczył wysłannik papieski. Wyraził "osobiste i głębokie przekonanie, że Medziugorie proponuje nowy model nowej ewangelizacji". Przypomniał, że miejsce to nie podlega bezpośrednio Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, ale pozostaje pod skrzydłami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W maju br. Watykan ogłosił, że zezwala na oficjalne organizowanie pielgrzymek przez parafie, diecezje, biskupów i kardynałów, którzy będą mogli uczestniczyć w uroczystościach. "I teraz jesteśmy tego świadkami, a to oznacza, że Ojciec Święty otworzył wielką bramę do Medziugoria" - zaznaczył abp Hoser.

O. Šakota wyjaśnił, że przesłanie festiwalu zawarte jest w haśle: "Pójdź za Mną", a w każdym człowieku tkwi tęsknota za pokojem i prawdą - przekonywał proboszcz miejscowej parafii. Wskazał, że "są tu ludzie, którzy tu właśnie znajdują tę tęsknotę za Jezusem i pokojem".

"Pójdź za Mną"

Festiwal rozpoczęła 1 sierpnia wieczorna Msza św. pod przewodnictwem wikariusza papieskiego dla diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatisa. Wraz z włoskim purpuratem liturgię koncelebrowało 620 arcybiskupów, biskupów i księży, a obok kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi na miejscu, jej przebieg śledziła rekordowa liczba ponad 1,7 mln osób na całym świecie.

Na początku kazania włoski purpurat przekazał "gorące pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Świętego". Następnie nawiązując do hasła tego spotkania: "Pójdź za Mną", słów, wypowiedzianych przez Pana Jezusa, zaznaczył, że "trzeba, aby Duch Święty otworzył nasze serca i napełnił je mądrością Bożą".

"Drodzy Młodzi, pozwólcie, aby Duch Święty uczynił z was mądrych jak Matkę Bożą, która rozważała każdą rzecz w swoim sercu i jak wielkiego Ojca Kościoła św. Alfonsa de Liguoriego, który w XVII wieku na nowo ewangelizował współmieszkańców swego Neapolu" - zachęcił kardynał. Na zakończenie życzył młodym słuchaczom, aby Ojciec zesłał swego Ducha i odnowił "nasze serca na obraz swego Syna Jezusa, narodzonego z Maryi Panny".

Miejsce modlitwy i pojednania

Głównym celebransem Mszy w drugim dniu festiwalu był nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Luigi Pezzuto. Proboszcz, o. Marinko Šakota podziękował mu za "wszystko, co robi" dla Medziugoria. Liturgię śledziło w internecie blisko 2 mln ludzi.

- Wyobraź sobie, że Jezus idzie pośród was, przechodzi przed tobą i zatrzymuje się przy tobie, tak jak się zatrzymał przed Piotrem i innymi Apostołami, (...) patrzy na ciebie i mówi: "Pójdź za Mną". Podobnie [Bóg] zaprosił inną osobę, Maryję, młodą dziewicę z Nazaretu. Kiedy Bóg poprzez Jezusa mówi Ci: "Pójdź za Mną", znaczy to, że On, Bóg, pochyla się na d tobą, że się w tobie zakochuje. Oznacza to, że ukradłeś Mu serce i On napełnia Cię światłem - mówił w homilii abp Pezzuto.

Katechezę tego dnia wygłosił abp José Rodríguez Carballo, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Mówił o tym, że młodzi ludzie szukają celu życia, a daje go nam Chrystus, do którego możemy dotrzeć za pośrednictwem Maryi. - Każdy kto przybywa do Medziugoria szuka Chrystusa i celu życia. Tylu ludzi szuka go każdego dnia. Kiedy opowiadają nam, jak gubią się młodzi, wystarczy przyjechać tu i zobaczyć powód do wielkiej nadziei. Modlitwa zaczyna się tu o 18.00 i trwa do 22.15, przez ponad cztery godziny. Ludzi szukają tu pokoju i pojednania, dlatego jest tu tyle konfesjonałów. Jest to miejsce modlitwy i pojednania - stwierdził hierarcha.

Miejsce spotkania z Bogiem

Trzeciego dnia Mszy przewodniczył abp Henryk Hoser w koncelebrze z 689 duchownymi. Mszę śledziło na żywo w internecie ponad 2,2 mln ludzi.

W homilii stwierdził, że Medziugorie jest miejscem spotkania z Bogiem. To spotkanie odbywa się we wnętrzu każdego z nas, w jego sercu, które czasem skacze z radości, a innym razem jest niszczone przez cierpienie, sercu wrażliwym na dobro i zło, a szczególnie na niesprawiedliwość.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że młodzi walczą o swą wolność, jednak nie znają jej granic osobistej wolności, które przecież istnieją i są konieczne. Jest bowiem także wolność innych ludzi, wolność społeczna, wolność religijna itd., które muszą być respektowane. Tak, jak przestrzegamy ograniczeń w ruchu drogowym, tak samo mamy pewne zakazy w duchu sprawiedliwości i miłości, otrzymanym od Boga. Dał nam On dziesięć "słów życia", dziesięć przykazań, które uczą, co jest dla nas dobre, a co złe. Ale choć często jesteśmy skuci łańcuchami grzechów, a bywa, że przyczyniamy się do ich rozprzestrzeniania, to Bóg rozrywa te łańcuchy i wyprowadza nas na wolność - zapewnił polski hierarcha.

Szukając prawdziwych wartości

Niedzielnej Mszy św. 4 sierpnia przewodniczył kard. Vinko Puljić z Sarajewa, który jak mówił proboszcz, o. Šakota, "przez te wszystkie lata sympatyzuje z nami". Liturgię oglądało ponad 2,5 mln internautów.

W homilii kardynał zwrócił uwagę, że każdy chce być szczęśliwy i nie żyć na próżno. Szukamy wielkiego skarbu, najcenniejszego. Arcybiskup Sarajewa przypomniał niedawne europejskie badania, z których wynikało, że młodzież najbardziej ceni sobie rodzinę, następnie przyjaźń, a po nich bezpieczeństwo materialne. Na czwartym miejscu znalazła się wiara, a potem cel życia i duchowość. Zdaniem purpurata, młodzi przyjeżdżają do Medziugoria szukając prawdziwych wartości życiowych, swego "ja". A Maryja kieruje nas do swego Syna, gdyż to On jest "prawdziwą wartością".

Tego samego dnia została odprawiona specjalna Msza dla pielgrzymów chorwackich, której przewodniczył bp Vlado Košić z diecezji Sisak.

Miejsce błogosławione

W odczytanym młodzieży przesłaniu od nieobecnego na festiwalu kard. Christopha Schönborna, metropolita Wiednia zauważył, że "Kościół z wdzięcznością uznaje to, co od dziesiątek lat przeżywa tak wielu ludzi w Medjugorie". Zwrócił uwagę, że papież Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż "Medziugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest tak blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy".

Wyraził wdzięczność papieżowi za tę "mądrą i pełną miłości opiekę pasterską" i wezwał młodych do modlitwy za Ojca Świętego. Przypomniał, że w "miejscu łaski", jakim jest to sanktuarium, niebo jest blisko ludzi: "Tutaj Gospa daje tak wiele pociechy i wiele nawróceń, tu wielu z was odkrywa radość spowiedzi, sakramentu przebaczenia. Tu przeżywacie wspólnotę w wierze, nawiązujecie przyjaźnie, przeżywacie wewnętrzne uzdrowienie z ran zadanych przez życie".

Arcybiskup Wiednia był na festiwalu młodzieży w 2010 r., a od 2008 r. jest gospodarzem "Message for you" - modlitwy w duchu Medziugorie o pokój, która odbywa się corocznie w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana (w tym roku będzie to 19 września). Zapewnił, że "jak Bóg da", pragnie pojechać do tego sanktuarium w przyszłym roku na XXI Międzynarodowy Festiwal Młodzieży.

Jak głosić Ewangelię?

W piątym dniu festiwalu katechezę wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Wskazał, że Ewangelii trzeba głosić z łagodnością i szacunkiem wobec słuchacza, gdyż "w grę wchodzi jego wolność", i świadcząc swoim życiem o jej pięknie. W ten sposób można poruszyć serca i umysły tych, którzy są daleko od Boga. Jako wzór włoski hierarcha postawił spotkanie Filipa Apostoła z Etiopczykiem, opisane w Dziejach Apostolskich.

Wezwał młodych do patrzenia na Maryję - "ikonę wiary" - posłusznej Bogu, a jednocześnie zadającej pytania o sens własnego powołania, która powierza się Mu odkrywając, że "tylko w tajemnicy swego istnienia odkryje najgłębszy sens". Człowiek bowiem pozostaje dla siebie samego tajemnicą, którą można rozwikłać jedynie podejmując drogę prowadzącą do Jezusa Chrystusa. Wiąże się to jednak z "prawdziwym nawróceniem serca" tego, kto zdoła odkryć, że jego życie jest częścią większej tajemnicy miłości. Wiara i miłość są ze sobą ściśle związane, będą konkretnymi sposobami życia łaską Bożą - tłumaczył abp Fisichella.

Zgodnie z tradycją festiwal zakończył się 6 sierpnia czuwaniem i uroczystą Mszą św. o świcie na górze Križevac. Stoi tam krzyż ustawiony jeszcze w 1933 r. z okazji Jubileuszowego Roku Odkupienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papież otworzył bramę do Medziugoria". Przełomowy moment dla sanktuarium
Komentarze (1)
ŁB
Łukasz Bąk
7 sierpnia 2019, 07:32
Jedź do Medjugorie!