Papież: wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu – to jest aborcja!

(Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
vaticannews.va/mk

- Czy słuszne jest eliminowanie, odbieranie życia ludzkiego, aby rozwiązać problem? Czy słuszne jest wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu? To jest aborcja – mówił Franciszek do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia.

Podczas audiencji, w której cześć uczestników wzięła udział online, papież wskazał, że jesteśmy ofiarami kultury odrzucenia.

Ofiary kultury odrzucenia: dzieci i ludzie starsi

- Jest to odrzucenie dzieci, których nie chcemy przyjąć, z tym prawem aborcji – mówił papież. - I dzisiaj stało się to «normalnym sposobem», zwyczajem, który jest przeraźliwy.

Jak dobrze zrozumieć „to prawdziwe morderstwo” – kontynuował Franciszek. - Warto postawić podwójne pytanie: czy słuszne jest eliminowanie, odbieranie życia ludzkiego, aby rozwiązać problem? Czy słuszne jest wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu? To jest aborcja – mówił Franciszek.

DEON.PL POLECA

Papież ujął się również za ludźmi starszymi. - Czyż nie są traktowani trochę jak odpady, ponieważ nie są użyteczni... Ale są mądrością, są korzeniami mądrości naszej cywilizacji, a ta cywilizacja ich odrzuca – wskazał.

- W wielu miejscach istnieje prawo «ukrytej eutanazji», jak ja to nazywam: «leki są drogie, podajcie tylko połowę», a to oznacza skrócenie życia osób starszych – powiedział Franciszek.

- Bądźmy ostrożni z tą kulturą odrzucania: to nie jest problem takiego czy innego prawa, to jest problem odrzucenia - apelował. - To jest droga, którą nie możemy podążać: droga odrzucenia.“

Franciszek: nie wiem, czy się śmiać, czy płakać – mój drogi, nigdy nie byłeś w slumsach!

Jak podkreśla w swojej relacji opublikowanej w serwisie Vatican News Beata Zajączkowska, Franciszek przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Nawiązując do tematu sesji Papieskiej Akademii Życia „Zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi.

Franciszek wskazał na znaczenie prowadzonej przez akademię refleksji nt. globalnej bioetyki. Podkreślił potrzebę uwidocznienia ważnych aspektów współistnienia rodziny ludzkiej i konieczność wzmocnienia tkanki przyjaźni społecznej - o czym jest mowa w encyklice Fratelli tutti.

W ocenie papieża, szczególnie społeczeństwa Zachodu, zapomniały o tej współzależności.

- Gorzkie konsekwencje tego mamy dziś przed oczami. Trzeba tę tendencję odwrócić na rzecz synergii i współpracy - mówił Franciszek, kładąc nacisk na wagę ochrony zdrowia, gdzie wiele problemów jest ignorowanych z powodu braku właściwego zaangażowania.

- Pomyślmy o niszczycielskim wpływie niektórych chorób, takich jak malaria i gruźlica: niepewność warunków sanitarnych powoduje co roku miliony możliwych do uniknięcia zgonów na całym świecie - wskazał papież, odnosząc tę sytuacje do zaangażowania, szczególnie krajów bogatych, w zwalczanie pandemii COVID-19, gdzie „związana z tym mobilizacja energii i środków są zupełnie inne”.

- Oczywiście słusznie postępujemy podejmując wszelkie środki, aby powstrzymać i pokonać COVID-19 na świecie, ale ten historyczny moment, w którym jesteśmy z bliska zagrożeni w naszym zdrowiu, powinien uświadomić nam, co to znaczy być bezbronnym i żyć w niepewności na co dzień. W ten sposób będziemy mogli również wziąć odpowiedzialność za dramatyczne warunki, w jakich żyją inni, a którymi do tej pory interesowaliśmy się w niewielkim stopniu lub nie interesowaliśmy się wcale - wyjaśnił papież.

Franciszek wytknął, że nie widzimy wielu naglących potrzeb ludzi żyjących w dotkniętych biedą rejonach świata, gdzie „brakuje nie tylko szczepionek, ale także wody pitnej i chleba powszedniego”.

- Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, kiedy słyszymy, jak rządzący lub liderzy społeczności radzą mieszkańcom slumsów, by kilka razy dziennie dezynfekowali się mydłem i wodą... Mój drogi, nigdy nie byłeś w slumsach: tam nie ma wody, oni nie znają mydła. Nakazują: nie wychodź z domu! Ale tam domem jest cała okolica, w której żyją... - opisał papież warunki życia milionów ludzi.

Jak zauważył, konsekwencje wyborów politycznych, społecznych i środowiskowych wpływają na życie ludzi, a dowodem tego są wielkie nierówności.

Papież: opieka zdrowotna nie może być tylko dla bogatych

- Twierdzimy, że życie i zdrowie są wartościami tak samo fundamentalnymi dla wszystkich, ponieważ bazują na niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Jeśli jednak za tymi słowami nie idzie odpowiednie zaangażowanie, by pokonać nierówności, to w istocie akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób - mówił Franciszek podczas audiencji dla uczestników sesji Papieskiej Akademii Życia.

Franciszek kolejny raz podkreślił, że powinien istnieć system bezpłatnej opieki zdrowotnej, który pomaga przezwyciężyć nierówności. Wskazał, że w krajach, w których już istnieje nie można z takiego systemu zrezygnować, ponieważ „oznaczałoby to, że tylko ci z populacji, którzy mogą za to zapłacić, mieliby prawo do opieki zdrowotnej, a pozostali nie”.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu – to jest aborcja!
Komentarze (5)
Don Camillo
29 września 2021, 07:34
Kazdy zakaz i nakaz to porazka. Rzad i KK w Polsce, ktory zakazuje aboracji, przyznaje sie jawnie ze poniosl kleske na calej lini. Rozwiazaniem tego problemu to pelna i wszelaka pomoc kobieta ze strony rzadu, kosciola i nas obywateli. Musimy je wspierac slowem i czynem. A nie nakazami i zakazami, nie karami i wytykaniem palcami. W taki sposob uratujemy o wiele wiecej dzieci niz obecnym prawem. A co do osob starszych i eutanazji, to dzis widac ilu obywali zmarlo "poza kolejnoscia" na covid i widac bylo jak rzad "walczy" o tych starszych ludzi. Niestety KK w PL tez nie dal tu dobrego przykladu, przynajmniej nie wszyscy a przede wszystkim nie rozglosnia "katolicka" z Torunia. Niech kazdy sam oceni po faktach a nie po propagandzie jak faktycznie bylo.
CW
~Cris Warzecha
28 września 2021, 18:47
Człowieku, w wyborach w USA poparłeś "katolika", który, wprowadził najbardziej liberalne prawo aborcyjne, a potem zacząłeś podkładać świnie biskupom próbującym go napomnieć. Przede wszystkim przestań przeszkadzać.
PR
~Ppp Rrr
28 września 2021, 07:28
Zakaz aborcji obowiązuje w Europie w: Watykanie, Liechtensteinie, Malcie, Andorze, Monako i Polsce. Z wyjątkiem Malty, która jest wyspą, ze wszystkich pozostałych łatwo wyjechać i zrobić aborcję za granicą. Można być przeciwnikiem, ale nie można skutecznie zabronić - czas przywyknąć! Pozdrawiam.
KP
~katolik posledniego sortu
29 września 2021, 21:43
W Niemczech rocznie jest 150 000 aborcji rocznie, w czasie dyskusji w niemieckiej TV na temat starzejacego sie spoleczenstwa, zadzwonila pani i spytala sie: czy nie czas pomyslec o tych 150 tys mordowanych rocznie nienarodzonych jeszcze obywateli, problemy by byly mniejsze gdyby zyli. Nikt nie odpowiedzial tej Pani.
ML
~Marek Leszczyński
27 września 2021, 22:48
Globalne nierówności to narastający problem, wydawało się, że tylko komunizm jest bezbożny. Kapitalizm globalny, kapitalizm finansowy jest nie mniej bezbożny. Zamiast wsparcia i solidarności oferuje "prawo aborcji i eutanazji" jako formę minimalizacji problemów i kosztów. Wielkie korporacje niszczą kulturę solidarności preferując kulturę egocentyzmu. Droga ewangelii jest inna, pod prąd, wbrew logice systemów i zysków ekonomicznych i politycznych. Ewangelia głoszona przez Franciszka to ewangelia działania w danym czasie i miejscu. Polacy jako naród wielokrotnie doświadczony w historii powinien być szczególnie uwrażliwiony na przemoc. Źródłem przemocy jest grzech, w tym grzech strukturalny. Kapitalizm globalny nosi w sobie przesłanie grzechu strukturalnego. Nie można służyć mamonie...