Papież zadzwonił do byłej prezydent Argentyny Isabel Perón

Papież zadzwonił do byłej prezydent Argentyny Isabel Perón
fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
9 miesięcy temu
KAI / ml

Papież Franciszek zadzwonił do byłej prezydent Argentyny Isabel Perón, by złożyć jej życzenia z okazji 90. urodzin, przypadających 4 lutego. Poinformowała o tym rodzina byłej głowy państwa, mieszkającej od lat w Madrycie.

Niespodziewana rozmowa z papieżem trwała kilka minut. Wcześniej, w 2020 r. Franciszek, za pośrednictwem wspólnego znajomego, przekazał pani Perón różaniec.

María Estela Martínez była tancerką, znaną pod imieniem Isabel. W 1955 r. poznała starszego o 36 lat prezydenta Juana Perona, którego została sekretarką, a w 1961 r. wyszła za niego za mąż. Gdy Perón w 1973 r. ponownie został prezydentem, ona objęła funkcję wiceprezydenta. Po śmierci męża w 1974 r., zgodnie z konstytucją, została szefem państwa - jako pierwsza w historii kobieta-prezydent na świecie.

Po dwóch latach nieudolnych rządów, związanych m.in. z brakiem doświadczenia politycznego, została obalona przez wojsko i uwięziona. W 1981 r. wyjechała do Hiszpanii. Choć przebywała na emigracji, to do 1985 r. formalnie stała na czele Partii Justycjalistycznej (dawniej: Peronowskiej) – funkcję tę objęła w 1974 r.

W 2007 r. argentyński wymiar sprawiedliwości oskarżył ją łamanie praw człowieka w czasach prezydentury, jednak do jej ekstradycji nie doszło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz
54,99 zł

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Papież zadzwonił do byłej prezydent Argentyny Isabel Perón
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.