Nagroda dla tych, którzy poświęcają swoje życie dla prawdy

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

W poniedziałek, 17 października, poznamy pierwszego w historii laureata międzynarodowej nagrody Veritatis Splendor - małopolskiego "Nobla", który jest przyznawany osobom poświęcającym swoje życie walce ze stereotypami kulturowymi, społecznymi, a swoją otwartością na drugiego człowieka mogą stanowić wzór dla innych. Laureat otrzyma srebrną gałązkę oliwną oraz nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów.

O idei tej nagrody i jej znaczeniu dla regionu mówią Urszula Nowogórska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego i Leszek Zegzda - członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

DEON.PL POLECA

Skąd pomysł, żeby w Małopolsce była przyznawana nagroda o międzynarodowym znaczeniu?

Leszek Zegzda: Odpowiedź jest prosta - chcieliśmy uczcić naszego wielkiego Małopolanina i Polaka, św. Jana Pawła II. Całe jego życie i pontyfikat były wielkim nawoływaniem do dialogu międzykulturowego. Jak nikt inny zawsze podkreślał, że społeczeństwa muszą być budowane na fundamencie otwartości, wymiany myśli i konstruktywnej rozmowy. Właśnie dlatego Jan Paweł II jest do dzisiaj nazywany Człowiekiem Dialogu. Myślę więc, że ustanowienie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor jest jednym z piękniejszych hołdów dla jego dokonań i myśli. To zdecydowanie "pomnik trwalszy od spiżu".

Urszula Nowogórska: Nagroda Veritatis Splendor to także pamiątka po tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Przez te kilka dni, kiedy Małopolskę odwiedziły miliony młodych ludzi z całego świata, uczyliśmy się od nich nie tylko radości i wielkiego optymizmu, ale też otwartości na odmienność. Ta różnorodna mieszanka języków i kultur, jaką widzieliśmy podczas papieskich nabożeństw na krakowskich Błoniach czy w Brzegach, zachwyciła wszystkich! Warto przedłużyć tę niezwykłą atmosferę dialogu, jaka panowała wtedy w Małopolsce, i zarażać pozytywną energią cały świat. Taki też zamysł towarzyszył Janowi Pawłowi II, który zainaugurował Światowe Dni Młodzieży w 1985 roku.

Nagroda nosi nazwę Veritatis Splendor. To również odwołanie do nauczania Papieża Polaka.

LZ: Sięgnęliśmy po papieską encyklikę o tym samym tytule, który oznacza "Blask Prawdy". To właśnie w niej Jan Paweł II napisał, że "żaden człowiek nie może się uchylić od podstawowych pytań: Co powinienem czynić? Jak odróżniać dobro od zła? Odpowiedź można znaleźć tylko w blasku prawdy, która jaśnieje w głębi ludzkiego ducha...". Jan Paweł II namawiał do tego, by z tego wewnętrznego głosu moralnego uczynić nie tylko swoją siłę i głównego doradcę w trudnych wyborach, ale również by dzielić się nim z innymi ludźmi. Nie mam więc wątpliwości, że to przesłanie w doskonały sposób będzie realizowała nagroda Veritatis Splendor, która docenia osoby poświęcające się walce np. ze stereotypami kulturowymi.

UN: Warto przypomnieć, że o to dzielenie się i dialog Ojciec Święty Jan Paweł II apelował też znacznie wcześniej. Do historii przeszło już choćby jego wezwanie, które wygłosił na krakowskich Błoniach w czerwcu 1979 r. Mówił wtedy o tym, że postawa otwarcia na drugich nie wynika ze słabości i nie jest rodzajem kapitulacji. W tej samej homilii papież mówił również o tym, że "trzeba pracować na rzecz pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi i narodami całej ziemi, trzeba otwierać granice". Jestem przekonana, że laureat wybrany przez kapitułę nagrody Veritatis Splendor będzie doskonałym przykładem wcielania tych słów w życie.

Do kapituły nagrody zaproszono autorytety z całego świata. Jak pracowało się w tak międzynarodowym gronie?

UN: To było bardzo ciekawe przeżycie i ogromne wyzwanie pod względem logistycznym. Proszę sobie wyobrazić, że wszystkie posiedzenia, a także samo głosowanie na laureata odbywały się dzięki łączom internetowym.

LZ: To prawdziwy zaszczyt móc współpracować z takimi wybitnymi postaciami jak kardynałowie Stanisław Dziwisz, Donald Wuerl, Angelo Scola, Luis Antonio Gokim Tagle czy prof. Michał Heller lub Janina Ochojska, nawet jeśli te kontakty były tylko drogą elektroniczną. Wierzę, że kiedyś spotkamy się osobiście.

Nazwisko tegorocznego laureata owiane jest tajemnicą i tak zostanie do samego końca, czyli poniedziałkowej gali. Czy jednak mogą Państwo uchylić choć rąbek tajemnicy i zdradzić, kim są nominowane osoby?

LZ: Kapituła wybierała spośród czterech bardzo wybitnych osób, które pochodzą z różnych stron świata. Zgłoszenia napłynęły z Ugandy, Kuby czy Włoch, co już świadczy o tym, że nagroda Veritatis Splendor już w pierwszej edycji zyska z pewnością międzynarodowy rozgłos.

UN: Na tym etapie jeszcze niewiele możemy zdradzić, ale każda ze zgłoszonych osób jest wybitną osobowością. Mieliśmy wśród nominowanych zarówno osoby, które poświęcają się ofiarom wojny i przemocy, walczą z niedemokratycznymi reżimami, prowadzą skomplikowane mediacje kończące konflikty zbrojne lub są utytułowanymi myślicielami. Ich ciężka praca i poświęcenie zasługują na rozgłos.

To oni wybierali laureata Veritatis Splendor

13 autorytetów z międzynarodowych środowisk intelektualnych, społecznych i kulturalnych zasiadło w kapitule Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Eksperci z różnych stron świata wspólnie wybierali pierwszego laureata nagrody, a jego nazwisko poznamy już 17 października 2016 r.

  • kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski,
  • Jacek Krupa - marszałek województwa małopolskiego,
  • Urszula Nowogórska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego,
  • kard. Donald Wuerl - arcybiskup waszyngtoński, kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Ameryki,
  • kard. Angelo Scola - metropolita Mediolanu,
  • kard. Luis Antonio Gokim Tagle - arcybiskup Manilii,
  • ks. prof. Michał Heller - specjalizuje się w zakresie filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara, laureat Nagrody Templetona,
  • Malala Yousafzai - pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla,
  • George Weigel - pisarz, teolog, działacz społeczny i polityczny,
  • Carl Albert Anderson - Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba,
  • Senator Rocco Boutiglione - włoski minister kultury, filozof,
  • dr hab. Hanna Suchocka - była ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim, Dama Orderu Orła Białego,
  • Janina Maria Ochojska-Okońska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Artykuł sponsorowany

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagroda dla tych, którzy poświęcają swoje życie dla prawdy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.