Płomienne mowy polityczne zbyt blisko ołtarza. Ile mamy Kościołów w Kościele?

(fot. shutterstock.com)
ed

"Pytam pod wpływem kolejnych uroczystości religijnych, podczas których czołowi polscy luminarze ubogacali liturgie płomiennymi mowami politycznymi, głoszonymi od ołtarza" - pisze Tomasz Królak.

Ile jest Kościołów w Kościole? - takie pytanie stawia publicysta Przewodnika Katolickiego, Tomasz Królak i szybko dodaje, że nie ma na myśli ekumenizmu. Chodzi mu o kościół katolicki.

Niebezpieczeństwo wiązania się księży z partiami politycznymi

"Chciałbym zdecydowanie zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo publicznego wiązania się niektórych księży z określonymi partiami politycznymi, a w związku z tym z utratą zaufania do Kościoła członków innych partii" - tak pisał abp Stanisław Gądecki w liście do kapłanów archidiecezji poznańskiej na zakończenie jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

DEON.PL POLECA

Abp Gądecki w podobnym tonie wypowiadał się wielokrotnie. Podkreślał też, że Kościoł nie wiąże swojej misji z żadną partią polityczną, dlatego że jego misja jest apolityczna i nie może dzielić, powinien łączyć. Jak zauważa publicysta Przewodnika Katolickiego, słowa arycybiskupa nie są słuchane przez wszystkich członków Kościoła w Polsce.

I nie chodzi tylko o to, co dzieje się w czasie niektórych uroczystości kościelnych, ale również o "publicystykę polityczną", jaką na codzień zajmują się niektórzy księża. Dlatego Tomasz Królak ma wątpliwość: czy mamy w Polsce jeden Kościół czy jednak więcej? Jeśli jeden, to ten Kościół powinien słuchać przewodniczącego Episkopatu.

"Szkoda, że premier nie przeczytał dokumentu Episkopatu. Pozostał pielgrzymem PiS" >>

"Wydaje mi się, że taka refleksja jest potrzebna Kościołowi w Polsce zawsze, ale teraz w perspektywie obchodów 100. rocznicy niepodległości i szeregu związanych z nią wydarzeń religijno-patriotycznych potrzebujemy jej jak tlenu" - puentuje swój felieton Królak.

TUTAJ >> przeczytacie całość felietonu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Płomienne mowy polityczne zbyt blisko ołtarza. Ile mamy Kościołów w Kościele?
Komentarze (2)
7 sierpnia 2018, 00:31
Za PO nic mu nie przeszkadzało...
1 sierpnia 2018, 08:19
Od kiedy w IV wieku część chrześcijańskich biskupów zdradziła nauki Chrystusa i poszła za władzą, bogactwem, tytułami, nobilitacją itp. grzechami, od wtedy właśnie mamy politykę w kościele. Od VII/VIII wieku grzech ten jest już powszechny i trwa do dzisiaj.