"Polacy topią się w oceanie alkoholu"
Czy można się dziwić, że Polacy niemal topią się w oceanie alkoholu? - pytał bp Tadeusz Bronakowski podczas X Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym k. Krosna. Biskup pomocniczy łomżyński i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreślał, że "troska o trzeźwość jest troską najważniejszą".
Do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym przyjechały rzesze pielgrzymów, głównie z Podkarpacia i południa Polski. Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię bp Tadeusz Bronakowski. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował abp Józef Michalik - metropolita przemyski, ks. Kazimierz Radzik - generał michalitów, ks. Władysław Zązel z Kamesznicy - twórca inicjatywy Wesele Wesel i kilkudziesięciu kapłanów.
Podczas Mszy św. matki w darach ofiarnych złożyły również decyzje o abstynencji. Było to nawiązanie do tegorocznego hasła pielgrzymki oraz sierpnia, jako miesiąca trzeźwości: "Kochająca Matka Zawsze Trzeźwa".
- Gromadzi nas dzisiaj świadomość wielkiego zagrożenia, jakim jest nadużywanie alkoholu w Polsce. Modlimy się o łaski w walce o trzeźwość naszego narodu - wyjaśniał bp Bronakowski.
Zaznaczył, że obecne wprowadzana jest atmosfera wrogości wobec Boga, Kościoła i Ewangelii. - Wmówiono wielu ludziom, że wiara i Boże przykazania są przestarzałe i nie pasują do współczesności. Powstaje front nienawiści wobec przykazań, Boga i osób wierzących - mówił.
Stwierdził, że ludziom, także wierzącym, wmawia się, że najważniejsze jest prawo ludzkie. - Zapomnieli, że w imię prawa ludzkiego mordowano ich rodziców, krewnych, rodzeństwo. To właśnie na prawie ludzkim budowano zbrodnicze totalitaryzmy minionego stulecia. Takie ludzkie prawo ustanawiał Hitler, ludzkim prawem kierował się Stalin - przestrzegał bp Bronakowski.
Kaznodzieja w tym kontekście nawiązał również do zwolnienia prof. Chazana. - Skoro w naszym kraju za odmowę zabicia nienarodzonego człowieka żąda się dzisiaj odszkodowania, to wy drodzy rodzice, drogie dzieci odważnie żądajcie odszkodowań za wszelkie zło, jakiego doświadczyliście. Żądajcie odszkodowań od państwa, samorządu, firm produkujących alkohol, mediów i reklamodawców - mówił.
Kaznodzieja stwierdził, że rekordowe w Europie spożycie alkoholu przez Polaków i gigantyczne pieniądze na reklamę mocnych trunków są porażką polskiego państwa, rządu i samorządu. - Czy można się jednak dziwić, że Polacy niemal topią się w oceanie alkoholu? Przecież jest on dostępny na każdym kroku, przez całą dobę. Wielkie sklepy, bary, stacje paliw działają niczym meliny, stanowią nieustannie otwarte źródło alkoholu. A jak wyglądają popularne festyny, dni miast i juwenalia? Kto jest ich głównym sponsorem i beneficjentem? Oczywiście producenci alkoholu - kontynuował.
Hierarcha podał, że 10 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu alkoholu, a ponad 45 miliardów złotych jest wydawane z podatków na pokrycie strat wywołanych przez nadużywanie alkoholu. - A przecież te pieniądze mogłyby i powinny służyć rozwojowi kraju, mogłyby wspierać rodziny, które obawiają się mieć więcej dzieci ze względu na problemy finansowe. Ale te pieniądze są marnotrawione przez alkohol - mówił bp Bronakowski.
- Troska o trzeźwość jest troską najważniejszą. Obowiązkiem biskupów i kapłanów jest ostrzeganie przed złem, czy się to komuś podoba, czy nie - podkreślił hierarcha.
Pochwalił też pewne inicjatywy, które jak określił, są znakami nadziei i przebudzenia. Do nich zaliczył akcję społeczną "Zatrzymaj pijanego kierowcę", czy organizowanie spotkań małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.
Do abstynencji zachęcał kapłanów oraz osoby zakonne, bo "będzie to wielkie świadectwo i dar miłości dla młodych". Do powstrzymywania się od alkoholu namawiał również młodzież. - Nie możecie witać młodzieży z całego świata, nie stawiając sobie wysokich wymagań. Jako gospodarze jesteście w sposób szczególny powołani do pięknego świadectwa. Podejmijcie szlachetny dar abstynencji. Nie możecie gościć w Polsce waszych rówieśników z puszką piwa w ręku. Musicie być naprawdę wolni - zachęcał.
Bp Bronakowski zaznaczył, że trzeźwość społeczeństwa i narodu bierze początek w rodzinach. Dlatego rok temu KEP podkreślała, że ojcowie powinni być świadkami wiary i trzeźwości, a w tym roku tytuł listu biskupów brzmi: "Kochająca Matka Zawsze Trzeźwa".
X Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu była równocześnie pielgrzymką Rodziny Radia Maryja. Mszę św. poprzedziła Droga Krzyżowa, konferencja naukowa oraz program słowno-muzyczny. Wieczorem z Miejsca Piastowego na antenie Radia Maryja emitowano program "Rozmowy niedokończone".
Skomentuj artykuł