Polski biskup przeniesiony do stanu świeckiego

(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Publikujemy przekazane dziś KAI oświadczenie Janusza Kalety b. biskupa Karagandy o przeniesieniu go do stanu świeckiego, na mocy decyzji Ojca Świętego Franciszka. Jak powiedział KAI sam zainteresowany powodem jego rezygnacji z urzędu był długoletni, ukrywany dotąd związek z kobietą.

Oświadczenie

Pragnę poinformować, że otrzymałem dokument o przeniesieniu mnie do stanu świeckiego wydany 15 czerwca 2016 r. na podstawie decyzji Papieża Franciszka z 30 maja 2016 r. Wcześniej, 15 lipca 2014 r., na moją prośbę zostałem zwolniony z funkcji biskupa Karagandy.

Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zawiodłem i zgorszyłem. Podejmę w sposób odpowiedzialny zobowiązania wynikające z moich wcześniejszych decyzji. Dziękuję wszystkim, którzy starali się pomagać w tym bardzo trudnym czasie.

DEON.PL POLECA

Proszę Boga o miłosierdzie, a ludzi dobrej woli o modlitwę.

Janusz Kaleta

Karaganda, 27. 06. 2016 r.

Biogram Janusza Kalety byłego biskupa Karagandy

Janusz Kaleta urodził się 11 października 1964 r. w Łazach na terenie diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1989 roku. Pracował duszpastersko w Nowym Wiśniczu i w Bochni. Po studiach na wydziale teologicznym w Innsbrucku uzyskał w 1997 doktorat z teologii moralnej, a swą pracę poświęcił zagadnieniom bioetyki.

W rok później wyjechał do pracy duszpasterskiej w Kazachstanie. Gdy 7 lipca 1999 Jan Paweł II utworzył w tym kraju administraturę apostolską Atyrau, pierwszym jej przełożonym mianował właśnie ks. Kaletę.

15 września 2006 r. Benedykt XVI mianował ks. Kaletę biskupem tytularnym Felbes. Sakrę biskupią przyjął on 23 listopada 2006 r. z rąk kard. Angelo Sodano bazylice watykańskiej.

5 lutego 2011 r. Benedykt XVI mianował bp Kaletę ordynariuszem Karagandy.

15 lipca 2014 r. papież Franciszek przyjął rezygnację ks. Janusza Kalety z urzędu biskupa Karagandy w Kazachstanie, zgodnie z postanowieniami kanonu 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Sam zainteresowany powiedział KAI, że powodem jego rezygnacji z urzędu był długoletni, ukrywany dotąd związek z kobietą.

30 maja 2016 r. papież Franciszek przeniósł ks. Kaletę do stanu świeckiego. W dniu dzisiejszym Janusz Kaleta przekazał tę decyzję opinii publicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polski biskup przeniesiony do stanu świeckiego
Komentarze (5)
Oriana Bianka
28 czerwca 2016, 23:08
No to trzeba życzyć rodzicom, żeby zamrożone dzieci szczęśliwie się  urodziły. Historię faktycznie opisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski uzasadniając, że " najważniejsze w tym wszystkim jest dobro dzieci". Matka chce dzieci urodzić, ale potrzebuje zgody ojca, której dotychczas nie udało jej się uzyskać.  
M
Mirek
28 czerwca 2016, 19:53
A ja tam jestem pod wrażeniem jego postępowania. Powiedzmy sobie szczerze: ilu duchownych (a o biskupach już nie wspomnę) zataja swoje związki do końca życia? Kaleta podjął odważny, nieco kontrowersyjny, ale jak dla mnie właściwy krok. Podziwiam za odwagę do przyznania się.
KJ
k jar
29 czerwca 2016, 07:15
On się nie przyznał, ale został do tego zmuszony. Forma i charakter listu na to wskazują: biskup dokumentem Stolicy Apostolskiej został zobligowany do takiej formy medialnej informacji, aby nie drążyć tematu, aby uspokoić burzę, która jest: bioetyk, kościelny specjalista w zakresie problematyki in vitro ma zamrożone zarodki, które nie chce przekazać kobiecie, z którą notabene się rozszedł. Gdyby nie jej determinacja i głos ks. Isakowicza sprawa by ucichła, a duchowny byłby dalej biskupem. Kościół ma większy problem niz na to wskazuje wypowiedź ex biskupa
28 czerwca 2016, 13:09
Czy to ten biskup, który namówił swoją kochankę na in vitro?
.A
. Anakin
28 czerwca 2016, 13:02
To o niego upominał sie ks. Isakowicz-Zaleski?