Polsko-litewska para królewska w Budapeszcie

PAP / drr

W Budapeszcie zostanie 30 października odsłonięty pomnik św. Jadwigi i Władysława Jagiełły. Inicjatorem budowy monumentu na budańskim Wzgórzu Zamkowym koło Bramy Wiedeńskiej jest rząd Litwy, która obecnie przewodniczy Radzie Unii Europejskiej oraz Węgierska Pomoc Maltańska. Pomnik stanowi znak pamięci o historycznych związkach pomiędzy Węgrami, Litwą i Polską.

W uroczystości wezmą udział m. in.: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Péter Erdő, metropolita Ostrzyhomia-Budapesztu, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy: Radosław Sikorski i Linas Linkevičius.

W tym czasie w Budapeszcie będzie odbywać się spotkanie szefów dyplomacji w ramach działającej od 1989 r. organizacji Inicjatywy Środkowoeuropejskiej zrzeszającej 18 krajów: Albania, Austria, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Białoruś, Chorwacja, Polska, Macedonia, Węgry, Mołdawia, Czarnogóra, Włochy, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Ukraina.

W 1386 r. w Krakowie miał miejsce ślub, który z perspektywy Europy Środkowej posiada nadzwyczajne znaczenie. Jadwiga, córka Ludwika Wielkiego, króla Węgier i Polski, wyszła za mąż za władcę Litwy, Jagiełłę.

W następstwie tego Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski, a Litwa, ostatni pogański europejski kraj, przyjęła wiarę katolicką. Pomnik postawiony na budańskim Wzgórzu Zamkowym ku czci pary królewskiej, Jadwigi i Jagiełły stanowi znak pamięci o historycznych związkach pomiędzy Węgrami, Litwą i Polską. Ma on też przypominać o ty, jak ważna rolę w historii narodów i krajów Europy Środkowej odegrała dynastia jagiellońska.

Pomnik powstał w czasie prezydencji Litwy w Radzie Unii Europejskiej z inicjatywy i finansowej współpracy Litwy i Węgierskiej Pomocy Maltańskiej. Autorką monumentu jest słynna litewska rzeźbiarka prof. Dalia Matulaitė.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polsko-litewska para królewska w Budapeszcie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.