Pomnik św. Jadwigi w Budapeszcie

Radio Watykańskie / ks. ppłk Jan Osiński, Budapeszt

Mniejszość Polska na Węgrzech wraz z władzami samorządowymi piątej dzielnicy Budapesztu zorganizowały 18 października uroczystość, podczas której pierwszy na Węgrzech pomnik św. Jadwigi został odsłonięty i poświęcony.

Święta była polską królową, córką króla Węgier Ludwika. Później stała się symbolem pojednania narodów: polskiego, litewskiego i ruskiego. W czasie panowania Jagiellonów położyła podwaliny pod wielonarodowe państwo oparte na tolerancji i koegzystencji różnych kultur i religii. Uroczystość rozpoczęła Msza sprawowana w kościele śródmiejskim z udziałem biskupów polowych Laszlo Biro z Węgier i Tadeusza Płoskiego z ordynariatu Wojska Polskiego oraz licznie przybyłych kapłanów.

Postać św. Jadwigi, jej zasługi w krzewieniu pojednania między narodami, wkład w rozwój szkolnictwa w Polsce oraz liczne dzieła dobroczynne przypomniał w kazaniu bp Płoski. „Św. Jadwiga, królowa, jest symbolem najszczytniejszych dążeń Europy XIV w., zarówno na płaszczyźnie polityczno-społecznej jak i religijno-kulturalnej. Przekonanie to potwierdzają trwający od sześciu wieków kult św. Jadwigi oraz jej kanonizacja, która była pierwszą w historii ogłoszoną na ziemiach polskich” – powiedział ordynariusz Wojska Polskiego. – To dzięki głębi jej umysłu i serca Kraków zawdzięcza to, że stał się znaczącym w Europie ośrodkiem myśli, kolebką kultury polskiej i pomostem między chrześcijańskim Zachodem i Wschodem, wnosząc niezbywalny wkład w kształt europejskiego ducha”.

W uroczystości wzięli udział Polacy i Węgrzy, m.in. ambasador RP na Węgrzech Joanna Stempińska, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, burmistrz piątej dzielnicy Budapesztu Antal Rogan.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomnik św. Jadwigi w Budapeszcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.