"Popkultura w ewangelizacji tak, ale ostrożnie"

"Popkultura w ewangelizacji tak, ale ostrożnie"
KAI / psd

Kultura popularna może być pomocą w promowaniu ŚDM i przyswajaniu przekazu Ewangelii, ale stwarza niebezpieczeństwo zatrzymania się na samej formie - mówił bp Damian Muskus w czasie panelu dyskusyjnego "Kulturowe kompetencje Kościoła w perspektywie ŚDM i jubileuszu chrystianizacji Polski", który odbył się w czwartek w Krakowie.

W czasie debaty zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016 bp Damian Muskus OFM starał się odpowiedzieć na pytanie czy Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie (pop)kulturowe.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 podkreślił, że ŚDM są dziś powodem rodzenia się wielu inicjatyw w różnych kościelnych środowiskach. Równocześnie hierarcha dostrzega niepokojącą chęć osiągnięcia duszpasterskiej skuteczności za wszelką cenę, w imię której może dojść do spłaszczenia przekazu Ewangelii.

"Kultura popularna może być pomocą w promowaniu wydarzeń i przyswajaniu przekazu Ewangelii, nie wolno nam jednak zapominać, iż atrakcyjność tego narzędzia, jego masowy zasięg i możliwości, jakie oferuje, stwarza niebezpieczeństwo zatrzymania się na samej formie, zachwytu nad pomysłem i jego realizacją - i w efekcie zagubienia istoty prawd wiary" - mówił bp Muskus.

DEON.PL POLECA


Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej zwrócił uwagę, że Ewangelia nie jest "komiksem, zabawą, czaso-umilaczem, ale najważniejszą historią o spotkaniu człowieka i Boga". Zachęcał, by pamiętać o tym, gdy tworzone są kolejne memy czy przygotowywane krótkie filmiki do Internetu. "Świadkiem Ewangelii jest konkretny człowiek i dlatego szansa na jej głoszenie jest tam, gdzie człowiek spotyka się z drugim człowiekiem. Tego spotkania nie zastąpią kontakty w sieci, nie zastąpi aktywność na portalach społecznościowych czy śledzenie filmików na YouTube" - przekonywał.

Bp Muskus zwrócił uwagę, że popkultura daje złudzenie skutecznego kontaktu z młodym człowiekiem, ale bezkrytyczne wchodzenie w ten świat grozi jednak banalizacją i uproszczeniem, a przez to wręcz "zakłamaniem prawd ewangelicznych". "Droga do młodego człowieka nie może być drogą na skróty, bo stanie się drogą donikąd. Alternatywą jest edukacja i formacja, cierpliwe towarzyszenie młodym, dialog z nimi, poznanie ich oczekiwań i pomoc w poszukiwaniu sensu życia" - mówił bp Muskus.

Konieczność edukacji podkreślili zasadniczo wszyscy wcześniejsi prelegenci. Ks. prof. Witold Kawecki mówił o potrzebie edukowania do odbioru sztuki. Ks. prof. Andrzej Draguła zaproponował wprowadzenie zajęć z teologii sztuki na wydziałach teologicznych. A ks. prof. Marek Lis postulował edukowanie do odbierania mediów jako takich.

Panel "Kulturowe kompetencje Kościoła w perspektywie ŚDM i jubileuszu chrystianizacji Polski" zorganizowały Narodowe Centrum Kultury oraz Komitet Organizacyjny ŚDM 2016. Debata odbyła się w czwartek w siedzibie Komitetu przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Popkultura w ewangelizacji tak, ale ostrożnie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.