Powstaje raport o skutkach rozwodów w Polsce

(fot. uomoelettrico/flickr.com)
KAI / drr

Powstaje raport o skutkach rozwodów w Polsce w wymiarze społecznym i makroekonomicznym w oparciu o dostępne w Polsce dane oraz na tle sytuacji w Europie i USA. Jego autorem jest Fundacja Mamy i Taty, pracująca także nad kampanią społeczną, której celem będzie zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę rozwodów w Polsce. Każdego roku blisko 60 tys. dzieci przeżywa rozwód rodziców.

Paweł Woliński z fundacji poinformował, że do tej pory udało się pozyskać na ten cel ponad 60 tys. złotych. - Każdy projekt ma swój punkt zwrotny, z którego bliżej jest już do finału prac niż do miejsca z którego wyszliśmy. Jesteśmy dzisiaj właśnie w tym miejscu z przekonaniem, że państwa i nasz wysiłek potrzebuje krótkiego bilansu tego co już udało się zrobić i jakie jeszcze zadania i wydatki przed nami - poinformował Woliński.

Wyjaśnił, że zakończyły się badania, które fundacja zleciła jednej z pracowni badawczych. Powstały dwa raporty - z badań ilościowych postaw wobec rozwodów i świadomości skutków rozwodu dla dzieci i rozwodzących się rodziców oraz z badań jakościowych postrzegania rozwodów i przekazu kampanii.

Powstaje również ekspercki raport o skutkach rozwodów w Polsce w wymiarze społecznym i makroekonomicznym w oparciu o dostępne w Polsce dane oraz na tle sytuacji w Europie i USA. Fundacja pracuje również z zespołem ekspertów nad rekomendacjami zmian prawnych, które pomogłyby zmniejszyć skalę tzw. pochopnych rozwodów i chronić dzieci przed następstwami wychowania w rozbitych rodzinach. Ponadto angażując agencje reklamowe fundacja opracowuje strategię kampanii i produkcję spotów dla mediów elektronicznych.

DEON.PL POLECA

- Pracujemy nad pozyskaniem możliwości darmowych emisji spotów i wiele wskazuje na to, że jest to możliwe. Zanim to jednak nastąpi, muszą one powstać. Na ich realizację potrzeba jeszcze nieco ponad połowę kwoty, którą dotychczas wsparli państwo naszą inicjatywę. Wierzymy, że tak samo jak my nie zwykli Państwo porzucać rozpoczętych dzieł. Prosimy i ufamy, że ci z Państwa, którzy już okazali nam wsparcie zechcą kontynuować wspólny wysiłek - poinformował Paweł Woliński.

Wpłaty można dokonać za pomocą formularza na stronie: www.mamaitata.org.pl. Fundacja zachęca też do wpłat na konto: 40 2490 0005 0000 4520 3441 2862
oraz do wpłat z zagranicy: SWIFT/BIC: ALBPPLPW, IBAN: PL40249000050000452034412862

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje raport o skutkach rozwodów w Polsce
Komentarze (4)
MI
MAMA I TATA
4 lipca 2011, 23:47
Główny przekaz: Rozwód to lekcja życia, której nie chcesz dawać swojemu dziecku. To lekcja, która uczy, że w relacjach między ludźmi nie ma nic trwałego, pewnego, stałego. <a href="http://www.dotrzymajslowa.pl">www.dotrzymajslowa.pl</a>
PP
PODPISZ PETYCJĘ
4 lipca 2011, 13:03
<a href="http://www.rozwodprzemyslto.pl/petycja/">http://www.rozwodprzemyslto.pl/petycja/</a>
A
abuelo
6 kwietnia 2011, 10:29
Dziwne rozumowanie, że to tylko te "biedne słabe istotki" sa porzucane nikt nie chce badać wymykającej się spod kontroli statystycznej liczby rozwodów, gdzie porzucającą jest żona stosująca wszelakie formy przemocy w domu i psychiczna i fizyczną w stosunku do małżonka. Ile jest rozwodów z powdu tego, że kobieta z chwilą rozwalenia stadła podnosi swó status finansowy i to jest głównym motorem jej działania (kasa większa lub ta sama a jego nie ma już w domu, o nic nie trzeba się troszczyć i wszystkich szantażuje się jako matka samotnie wychowująca). Współczesny egoizm kobiet, wygodnictwo to również elementy, które powinno brać się pod uwagę.
W
www.mamaitata.org.pl
5 kwietnia 2011, 23:25
W Polsce systematycznie rośnie liczba rozwodów (w dużych miastach sięga 40%). Badania opinii publicznej pokazują, że 81% dorosłych Polaków postrzega to zjawisko jako bardzo poważny problem społeczny. Rozwód to zazwyczaj pogorszenie sytuacji materialnej, społecznej i zawodowej kobiety a szczególnie matki wychowującej samotnie małoletnie dzieci. Rozwód to dla dziecka największa trauma, której według opinii badaczy ustępuje nawet śmierć jednego z rodziców. W badaniach skutki rozwodu dla dzieci to m.in. regres w rozwoju intelektualnym i psychofizycznym oraz pogorszenie stanu zdrowia. W skali społecznej to bezpośredni wzrost kosztów leczenia w publicznej służbie zdrowia, ale też skutki dalekosiężne płynące z gorszej lub utrudnionej socjalizacji dzieci z rozbitych rodzin. Brak ojca jest wiązany w badaniach społecznych z: 63% samobójstw wśród młodzieży, 71% dzieci porzucających szkołę, 85% młodzieży osadzonej w więzieniach. Doświadczenia innych krajów pokazują, że osłabienie instytucji małżeństwa i liberalizacja prawa skutkuje zawsze lawinowo rosnącą liczbą rozwodów (hiszpańska ustawa o tzw. ekspresowych rozwodach, która w ciągu 5 lat spowodowała wzrost ich liczby o 277 %). W Polsce każdego roku blisko 60 tys. dzieci przeżywa rozwód rodziców. Pracujemy nad kampanią społeczną, której celem będzie zwrócenie uwagi opinii publicznej na istotę tego problemu. Szacunkowe koszty przedsięwzięcia kształtują się w granicach 230 tys. złotych z czego: •60 tys. to badania oraz raport na temat rozwodów i ich kosztów społecznych, •40 tys. to produkcja spotów telewizyjnych i radiowych oraz ogłoszeń zamieszczanych w prasie i w sieci zaś ok. •130 tys. to emisja spotów oraz powierzchnia ogłoszeniowa w prasie i internecie.