Poznań: turystyka, muzea, wyjazdy do Taizé
Obozy formacyjne, rekreacyjne, artystyczne i językowe, pielgrzymki rowerowe, oazy, wyjazdy do Taizé oraz VI Misyjne Święto Młodych i "Wakacje w Muzeum" - to niektóre propozycje rekolekcyjno-ewangelizacyjno-kulturalne, przygotowane na czas wakacji w archidiecezji poznańskiej.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej (KSM) zaprasza na obóz formacyjny do Rybojedzka k. Stęszewa, który odbędzie się w dniach 26 lipca - 3 sierpnia. "Zapraszamy nie tylko gimnazjalistów, ale i młodych do 30. roku życia. Każdy, kto szuka swojego miejsca w Kościele, chce nawiązać silniejszą więź z Panem Bogiem, znajdzie tu coś dla siebie" - mówi KAI Magda Szulta z KSM Archidiecezji Poznańskiej.
Tematem tegorocznego spotkania jest szeroko rozumiane powołanie. "Chcemy zastanowić się nad powołaniem człowieka do bycia dzieckiem Bożym, do życia w małżeństwie, w samotności, w kapłaństwie" - wymienia Szulta. Zapewnia, że nie zabraknie ciekawych gości, którzy podzielą się z uczestnikami obozu doświadczeniem odkrycia swojego życiowego powołania.
KSM przygotowało też ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży w ramach organizowanych od kilku lat "wakacji z wartościami". To aktywny wypoczynek, połączony z dobrą zabawą, nauką, zajęciami z profesjonalistami i formacją duchową. "To także idealna okazja, by nawiązać nowe znajomości, wartościowo spędzić wolny czas i odkryć swoje pasje" - zaznacza Szulta.
Dzieci w wieku od 9 do 13 lat mogą skorzystać z obozu językowo-turystycznego w dniach 14-25 lipca. "Oprócz Bożego planu dnia, a więc modlitwy i Mszy św., plażowania i kąpieli pod okiem ratownika, wycieczki do fokarium na Helu, zwiedzania latarni Rozerwie oraz wyjazdu na Kalwarię Wejherowską, będzie też czas na naukę języka angielskiego" - podkreśla.
Ci, którzy interesują się filmem i teatrem mogą wziąć udział w obozie artystycznym dla nastolatków w wieku 12-17 lat, organizowanym już po raz czwarty w Stęszewku k. Pobiedzisk. Od 1-10 sierpnia warsztaty z pantomimy, interpretacji tekstu, ruchu scenicznego oraz tajniki reżyserii będzie odkrywał Mateusz Pleskacz, reżyser i scenarzysta. "W dniu zakończenia turnusu młodzi adepci sztuki teatralnej i filmowej zaprezentują, także dla rodziców, 20-minutowy spektakl i nakręcony w czasie obozu na profesjonalnym sprzęcie film" - informuje Szulta.
Z kolei w dniach 9-15 sierpnia KSM organizuje obóz turystyczny do Białego Dunajca k. Zakopanego. Morskie Oko, zwiedzanie Zakopanego i zamku w Czorsztynie, rejs statkiem Biała Dama pomiędzy zamkami Nidzica-Czorsztyn to atrakcje proponowane w czasie tego wyjazdu.
Młodzież od 13. roku życia może wybrać się też z KSM-em na IX Poznańską Pielgrzymkę Rowerową. W tym roku uczestnicy wyprawy poznają życiorysy męczenników: bł. Karoliny Kózkówny, św. Stanisława ze Szczepanowa oraz św. Maksymiliana Kolbe. W ciągu 11 dni odwiedzą m.in. Niepokalanów, Pabianice, Kraków, Oświęcim, Szczepanów i Zabawę, pokonując około 900 km.
Warsztaty tańca nowoczesnego, fotografii, wokalne, gry na gitarze, teatralne i grafiki komputerowej, spotkania z ciekawymi ludźmi to propozycja ośmiodniowego wyjazdu wakacyjnego "Eureka" w Pobiedziskach, w dniach 26 lipca do 3 sierpnia, przygotowanego przez Szkołę Nowej Ewangelizacji "Wspólnota św. Barnaby". Gościem specjalnym będzie Full Power Spirit. Więcej informacji na: www.sne.poznan.pl.
Misjonarze werbiści i Werbistowskie Centrum Młodych "Tabor" zapraszają młodzież od 15 lat i starszą do Chludowa k. Poznania. W dniach 2-6 lipca odbędzie się tam już VI Misyjne Święto Młodych. Tematem tegorocznego spotkania łączącego modlitwę i zabawę są słowa: "Apetyt na Jezusa".
Młodzi będą mieli okazję wysłuchać koncertów takich zespołów chrześcijańskich, jak: Propaganda Dei, Septem czy Projekt Ambasador. Gośćmi tegorocznego święta młodych będą m.in: Robert Tekieli, Jacek Pulikowski i ks. Rafał Jarosiewicz ze Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Więcej informacji na www.wcm.werbisci.pl.
Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej "Jordan" organizuje w sierpniu dla młodzieży szkolnej i studentów wyjazdy do Taizé. - Obie propozycje są bardzo atrakcyjne, potwierdzą to zapewne te osoby, które były już w najsłynniejszej francuskiej wiosce na świecie - mówi Aleksander Konieczny z DM "Jordan". - Cisza, kanony, kontemplacja i twórcze dzielenie się wiarą to tylko słowa-klucze. Aby tego wszystkiego doświadczyć, trzeba tam po prostu pojechać, a warto wybrać się z nami. Zapraszamy młodzież i studentów, niekoniecznie związanych z naszym duszpasterstwem - dodaje.
Ci, którzy chcieliby poznać atmosferę modlitwy w Taizé, mogą skorzystać z wyjazdu z młodymi z DM "Jordan" od 16 do 25 sierpnia. Dzień wcześniej rozpocznie się blisko dwutygodniowy wyjazd (15-27 sierpnia), w trakcie którego uczestnicy oprócz pobytu w Taizé zwiedzą Paryż i Cluny, najsłynniejsze opactwo benedyktynów w Burgundii. Ponadto będą mogli wypocząć nad włoskim jeziorem Garda, zwiedzić Ligurię i San Remo.
- Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Zapewniamy dobrą atmosferę i dużo radości - mówi Konieczny. Więcej informacji na: www.dm.archpoznan.pl.
"Wakacje w Muzeum", czyli warsztaty artystyczne, plastyczno-teatralne i z "ekologią w tle", proponuje dzieciom w wieku 4-10 lat Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Od 15 lipca do 14 sierpnia, we wtorki i czwartki, najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, skąd bierze się papier, jak można ozdobić karki, nauczą się sztuki origami. W czasie warsztatów plastyczno-teatralnych spróbują znaleźć odpowiedzi na filozoficzne pytania o dobro i zło oraz o uczucia i emocje. Z kolei na warsztaty "Ekonatura" zaproszeni są wszyscy, których interesuje ekologia, muzyka i podróże.
Tradycyjnie Ruch Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej zaprasza dzieci i młodzież na oazy do różnych atrakcyjnych turystycznie miejsc Polski. W dniach 15-31 lipca można pojechać do Koszyc Małych k. Tarnowa, Kacwina k. Krościenka i Niegowa, a w terminie 1-17 sierpnia do Morąga na Pojezierzu Mazurskim. Więcej na: www.poznan.oaza.org.pl.
Skomentuj artykuł