Papież: Patriarcha nie został wpuszczony do Strefy Gazy, bombardowania to okrucieństwo

Papież: Patriarcha nie został wpuszczony do Strefy Gazy, bombardowania to okrucieństwo
Franciszek określił Kurię Rzymską jako „warsztat błogosławieństwa”, którego celem jest szerzenie Bożego dobra na świecie. Fot. Grzegorz Gałązka
PAP / jh

Podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej papież Franciszek poinformował, że patriarcha, prawdopodobnie kardynał Pierbattista Pizzaballa, nie został wpuszczony do Strefy Gazy. Papież potępił bombardowania, nazywając je "okrucieństwem, a nie wojną", i podkreślił potrzebę budowania wspólnoty opartej na szacunku i błogosławieństwie.

  • Papież Franciszek poinformował, że patriarcha, prawdopodobnie kard. Pizzaballa, nie został wpuszczony do Strefy Gazy.
  • Potępił naloty izraelskich sił na szkoły w Gazy, nazywając je „okrucieństwem”.
  • W swoim wystąpieniu papież wezwał do mówienia dobrze o innych i unikania obgadywania, które niszczy wspólnotę.
  • Franciszek określił Kurię Rzymską jako „warsztat błogosławieństwa”, którego celem jest szerzenie Bożego dobra na świecie.
  • Podkreślił, że spójność w relacjach i pokora są fundamentem budowania harmonii w Kościele.

Niepokojące doniesienia z Gazy

Podczas spotkania w Watykanie papież Franciszek poinformował o incydencie, w którym patriarcha nie został wpuszczony do Strefy Gazy. Chociaż nie podał nazwiska, przypuszcza się, że chodzi o łacińskiego patriarchę Jerozolimy, kardynała Pierbattistę Pizzaballę.

Franciszek odniósł się również do nalotów izraelskich na szkoły w Strefie Gazy, w których przebywali bezdomni Palestyńczycy. Według mediów zginęło tam 13 osób, w tym pięcioro dzieci. Izraelska armia podała, że celem nalotu były dwa budynki szkolne, które miały pełnić funkcję ośrodków dowodzenia Hamasu.

- To jest okrucieństwo, to nie jest wojna - podkreślił papież, wskazując na tragiczne skutki nalotów.

DEON.PL POLECA

Przesłanie: „Błogosławcie, a nie przeklinajcie”

W swoim wystąpieniu papież zatytułował przesłanie jako „Błogosławcie, a nie przeklinajcie”. Franciszek podkreślił, że obowiązek mówienia dobrze o innych dotyczy wszystkich, niezależnie od roli - od papieża po osoby świeckie.

- Obgadywanie to zło, które niszczy życie społeczne i wspólnotę. Musimy postępować spójnie: nie możemy udzielać błogosławieństwa, a potem źle mówić o bracie czy siostrze - zaznaczył.

Kuria Rzymska jako „warsztat błogosławieństwa”

Franciszek wyraził swoje pragnienie, by Kuria Rzymska była postrzegana jako „warsztat błogosławieństwa” - miejsce, gdzie wszyscy pracują dla wspólnego celu, jakim jest szerzenie Bożego błogosławieństwa i dobra Kościoła na całym świecie.

- Pokora służy budowaniu wspólnoty, a błogosławieństwo umacnia więzi międzyludzkie - powiedział papież, wskazując, że spójność i szacunek w relacjach międzyludzkich są kluczowe dla harmonii.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Viktor E. Frankl

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z...

Skomentuj artykuł

Papież: Patriarcha nie został wpuszczony do Strefy Gazy, bombardowania to okrucieństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.