Prof. Chrostowski otrzymał nagrodę Ratzingera
Czołowy polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i Francuzka prof. Anne-Marie Palletier, specjalistka w dziedzinie Pisma Świętego i hermeneutyki biblijnej, otrzymali 22 listopada tegoroczne nagrody Watykańskiej Fundacji im. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.
W imieniu papieża który formalnie je przyznaje na wniosek kapituły Fundacji, nagrody wręczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.
W przemówieniu przypomniał on m.in., że urząd, któremu obecnie przewodniczy, jest szczególnie związany z osobą kard. Josepha Ratzingera, gdyż stał on na jego czele przez 23 lata. Podkreślił, że dziś teologia Benedykta XVI cieszy się ogromnym uznaniem, "pozwoliła bowiem zabłysnąć doktrynie chrześcijańskiej całą swoją mocą i pięknem". Purpurat złożył także gratulacje obojgu uhonorowanym naukowcom. Do ks. prof. Chrostowskiego zwrócił się po polsku:
"Bardzo serdecznie chciałbym pozdrowić wszystkich, którzy przybyli dziś na uroczystość wręczenia Nagrody Ratzingera. W sposób szczególny pragnę pogratulować księdzu prof. Waldemarowi Chrostowskiemu z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to także mój uniwersytet, gdyż otrzymałem na nim doktorat honoris causa w 2007 r. W imieniu Ojca Świętego Franciszka składam księdzu profesorowi najlepsze gratulacje i życzę Bożego błogosławieństwa oraz dalszych sukcesów naukowych" - powiedział kard. Müller.
Emerytowany wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini, który jako przewodniczący Komitetu Naukowego Fundacji, w imieniu Ojca Świętego, przedstawił oboje laureatów, powiedział: "Ksiądz profesor jest niezmordowanym i cenionym popularyzatorem wiedzy o Biblii za pośrednictwem kursów formacyjnych, rekolekcji, pielgrzymek oraz zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. Łączy więc rygor naukowy z umiłowaniem Słowa Bożego, służbą Kościołowi i troską o dialog międzyreligijny". "Jest pierwszym Polakiem, który otrzymuje Nagrodę im. Ratzingera" - dodał i podkreślił kard. Ruini.
O drugiej laureatce powiedział: " Anne-Marie Pelletier jest osobowością wielkiego formatu we współczesnym katolicyzmie francuskim, która zasłużony prestiż naukowy oraz wielką i wszechstronną werwę kulturową łączy z prawdziwym oddaniem sprawom ogromnie ważnym dla chrześcijańskiego świadectwa w społeczeństwie".
W rozmowie z Radiem Watykańskim ks. prof. Chrostowski podzielił się swymi uwagami m.in. o tym, dlaczego to on został nominowany do tej nagrody: "Myślę, że brano pod uwagę pewną symetrię, która istnieje w mojej działalności, a którą mógłbym streścić mniej więcej tak: są trzy aspekty, trzy poziomy mojej działalności - naukowo-badawcza, dydaktyczna i popularyzatorska.
Te trzy aspekty zawsze zajmowały wiele miejsca w moim życiu, bo starałem się z jednej strony uprawiać teologię akademicką, naukową, uniwersytecką, z drugiej również mieć dorobek dydaktyczny, zarówno w postaci magistrów, jak też piętnastu osób, które pod moim kierunkiem uzyskały stopień doktora. I wreszcie zostaje działalność popularyzatorska. Sądzę, że to wszystko złożyło się na to, że gdy już przyszła wiadomość o przyznaniu tej nagrody, to przyjąłem ją z wielką radością i z satysfakcją.
Traktuję ją jako wielkie zobowiązanie, by tę działalność jeszcze bardziej, w miarę możliwości, zintensyfikować" - powiedział ks. prof. Chrostowski.
Skomentuj artykuł