"Prośmy Jezusa, by uczył nas, jak ze sobą rozmawiać"
(fot. youtube.com)
KAI / ml
Prośmy, aby Jezus Chrystus pouczał nas, jak prowadzić nasze rozmowy przy tych studniach, które są wspólne dla wiary chrześcijan - powiedział dziś w Bielsku-Białej bp Roman Pindel podczas nabożeństwa w kościele ewangelickim Zbawiciela.
Liturgia w świątyni luterańskiej była centralnym wydarzeniem w ramach ekumenicznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan na Śląsku.
Gospodarzami spotkania byli zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago oraz kierujący śląskim oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej bp Paweł Aweiler.
Zebranych na nabożeństwie powitał bp Korczago, który przypomniał, że tegoroczna modlitwa o jedność chrześcijan odbywa się w kontekście 1050. rocznicy chrztu Polski. Zaznaczył, że chrzest jest "wielką i znakomitą rzeczą", gdyż wyrywa "z gardzieli szatana", czyni własnością Bożą, wzmacniając w nas "nowego człowieka".
- Z tego powodu, w kontekście ekumenicznego spotkania to niezwykle ważne, powinien każdy uważać chrzest za swoją szatę, w której powinien stale chodzić, aby żyć w wierze rodzącej owoce - tłumić starego człowieka i róść w nowym - powiedział hierarcha, zachęcając, by rozwijać dzieło chrztu, przez które jesteśmy chrześcijanami. - Powinniśmy rozwijać także to dzieło podążania, może powolnymi, ale znaczącymi krokami ku jedności - zaapelował.
Bp Roman Pindel w kazaniu porównał katolicką diecezję bielsko-żywiecką i luterańską diecezję cieszyńską do dwóch domów stojących przy tej samej ulicy, których mieszkańcy biorą udział razem we wspólnych przedsięwzięciach. - Jeżeli stosunki są dobrosąsiedzkie, to mieszkańcy tych domów odwiedzają się z okazji własnych świąt. Tak też bywa w przypadku odwiedzin wzajemnych - przynajmniej katolickich i ewangelickich. Dotyczy to zarówno wiernych jak i duchownych - zauważył.
Przywołując słowa odczytanego fragmentu Ewangelii według św. Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni w Sychar, biskup zachęcił, by zobaczyć w tym tekście zamysł Boży, co do losów Ewangelii oraz wobec wyznawców Chrystusa, dziękujących za 1050 lat chrześcijaństwa związanego z państwowością Polski.
Duchowny zauważył, że przy studni Jakubowej spotykają się Bóg-człowiek i kobieta grzeszna, należąca, według Żydów, do wiary schizmatyckiej. Biskup zaznaczył, że w rozmowie tej Syn Boży ujawnia zamiary Ojca wszystkich ludzi wobec dziejów zbawienia oraz wobec kształtu objawionej religii, zyskującej swą pełnię w Jezusie Chrystusie.
Przypominając o skomplikowanym tle religijno-kulturowym ewangelicznego spotkania przy studni, bp Pindel wskazał, że wydarzenie to przemieniło się w zbawienną rozmowę, głoszenie i wyznanie, "które tylko mogło uwiarygodnić Dobrą Nowinę głoszoną Samarii".
- Prośmy, aby Jezus Chrystus pouczał nas, jak prowadzić nasze rozmowy przy tych studniach, które są wspólne dla wiary chrześcijan. Prośmy Go, aby dał nam taką perspektywę dla naszego życia, tutaj i dzisiaj, aby ona miała zbawienną przyszłość. Niech nam daje swojego Ducha, abyśmy z Jego pomocą, dziś i tutaj, mogli jak owa Samarytanka ogłaszać z radością wielkie dzieła Pana wśród swoich - zaapelował.
W ekumenicznej modlitwie w luterańskim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej udział wzięli także: zwierzchnik diecezji katowickiej i zastępca zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Marian Niemiec, arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic, ewangelicki biskup senior Jan Szarek, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego, ks. Adam Stelmach z Kościoła polskokatolickiego. Obecni byli też księża Kościoła rzymskokatolickiego oraz duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Zakończona błogosławieństwem biskupów ekumeniczna modlitwa w ewangelickiej świątyni była centralnym wydarzaniem Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła katolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł