Prymas Polski: SacroExpo to duchowa uczta

(fot. Michał Lewandowski)
KAI / ml

- Chciejmy przeżyć ten poryw ducha - będzie to duchowa uczta i miejsce, w którym będziemy mogli się nawzajem spotkać i ubogacić, czego wszystkim życzę - powiedział w poniedziałek Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Hierarcha inaugurował 17. Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, która rozpoczęła na terenie Targów Kielce i potrwa do 22 czerwca.
Prymas, wzorem swoich poprzedników, udzielił wydarzeniu honorowego patronatu. - Leży mi na sercu, aby to wydarzenie miało wyraz ogólnopolski, europejski oraz aby wpisywało się w rzeczywistość Kościoła powszechnego - mówił. Nawiązał do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, przypominając zarazem spotkanie św. Jana Pawła II, 3 czerwca 1979 r. na wzgórzu Lecha, gdy Ojciec Święty prowadził z młodzieżą dialog na temat Bogurodzicy.
Abp Wojciech Polak wspominał słowa Papieża na temat chrztu. Jan Paweł II zauważył wówczas, że "chrzest nie tylko nas wprowadza w tajemnicę Bożej łaski, ale powoduje, że zaczyna się dialog pomiędzy ludzką myślą, a wydarzeniem zbawczym". Ten dialog, zdaniem Papieża, przekłada się także na język sztuki i sztukę inspiruje.
Prymas w inaugurującym przemówieniu zauważył również, że Ewangelia stanowi ten "szczególny duchowy moment, zryw, który wpływa na naszą ludzką twórczość".
W otwarciu tegorocznej edycji SacroExpo wzięli także udział bp Jan Piotrowski ordynariusz kielecki, bp Marian Florczyk - przewodniczący kapituły Per artem ad Deum, bp Michał Janocha - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Paul Ibi z Niemiec, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, senator Krzysztof Słoń, poseł Anna Krupka, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Bp Jan Piotrowski zauważył, że choć Kielce należą do mniejszych z miast wojewódzkich, słynął z tego, że kochają sztukę. Prezydent Wojciech Lubawski i wojewoda Agata Wojtyszek zachęcali gości, aby znaleźli czas na zwiedzenie miasta i okolic, ze słynnym sanktuarium Krzyża Świętego.
- Nasza wystawa to wydarzenie, które łączy dwa światy: sztukę i biznes - podkreślił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Zaprosił do zwiedzania stoisk targowych, na których w tej edycji prezentuje się 280 firm z 11 krajów świata. Księża biskupi, przedstawiciele miasta i regionu oraz towarzyszące im osoby z uwagą zapoznawały się z ofertą wystawienniczą.
SacroExpo to najważniejsza wystawa branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z dwóch najważniejszych na Starym Kontynencie. Na stoiskach można się zapoznać z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, z nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wystawie towarzyszy ok. dziesięciu dodatkowych wydarzeń - spotkań, prelekcji, warsztatów, konferencji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: SacroExpo to duchowa uczta
Komentarze (1)
21 czerwca 2016, 18:29
Nazywanie czysto komercyjnego wydarzenia jakim są targi SacroExpo, gdzie wystawca płaci nawet za wypożyczenie paprotki na stoisko, ucztą duchową to jakieś kompletne nieporozumienie i zwykła czysta hipokryzja. Kościół zawsze ma problem z nazwaniem rzeczy po imieniu jak w grę wchodzi biznes i pieniądze.