Przetłumaczył psalmy. Dziś pożegnał go Kraków
Uroczystości pogrzebowe Marka Skwarnickiego, pisarza, poety, przyjaciela Jana Pawła II odbyły się 20 marca w benedyktyńskim opactwie w Tyńcu. Publicystę żegnała rodzina, przyjaciele, współpracownicy i mieszkańcy Krakowa.
Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Marka Skwarnickiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za "wybitne zasługi dla kultury polskiej". Odznaczenie przekazał osobiście rodzinie w trakcie pogrzebu wieloletni przyjaciel Skwarnickiego Tadeusz Mazowiecki.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Na początku nabożeństwa odczytano listy kondolencje, m.in. od kard. Mariana Jaworskiego, prof. Władysława Bartoszewskiego, abp. Józefa Michalika i kard. Stanisława Dziwisza. "Duchowo uczestniczę we Mszy św. pogrzebowej za duszę ś.p. Marka Skwarnickiego, którego osoba była bliska Janowi Pawłowi II. Na największą wdzięczność zasługuje jego tłumaczenie psalmów, którymi modlimy się codziennie" - napisał metropolita krakowski.
Homilię wygłosił o. Paweł Kozacki, przeor krakowskiego klasztoru dominikanów. Podkreślał on, że każdy pragnący na serio żyć Ewangelią, dostrzega swoje słabości, ale z drugiej strony także Boże miłosierdzie i to, co piękne i nieskalane. W tym kontekście, mówiąc o "pęknięciu świata" i o różnych doświadczeniach ludzi na tym świecie, zaznaczył, że Marek Skwarnicki był "kimś kto nie uciekał ani przed jedną, ani przed drugą rzeczywistością".
Zdaniem o. Kozackiego Skwarnicki widział dramat tego świata i w swojej wrażliwości go nazywał, a dostrzegając ciemną stronę świata, nie próbował jej sztucznie obłaskawiać. "Cały czas nosił w sobie świadomość powołania do wiecznego Jeruzalem (...), gdzie nie będzie smutku" - mówił dominikanin. "Pan Marek Skwarnicki w tym całym napięciu, które nosił, wiedział, że Pan jest jego Pasterzem" - zaznaczył o. Kozacki. Jego zdaniem osobiste bycie z kimś, kto nas powołuje, u Marka Skwarnickiego nie było sztampą, ani tylko wartością etyczną, ale głęboką, intymną relacją z Bogiem. "Po pięknym życiu, w którym tak wiele dokonał, i w którym chciał służyć innym, módlmy się, aby ta rzeczywistość była odpowiedzią na wszystkie tęsknoty i aby go ukoiła" - podkreślił przeor dominikanów.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła rodzina, przyjaciele, współpracownicy z wydawnictwa Znak, Tygodnika Powszechnego, miesięcznika Znak, publicyści, pisarze oraz mieszkańcy Krakowa.
Marek Skwarnicki został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tyńcu.
Marek Skwarnicki był pisarzem, tłumaczem i publicystą, przyjaźnił się z Janem Pawłem II. Był autorem kilkunastu książek, w tym przekładów "Psalmów" do użytku liturgicznego oraz układu brewiarza. Opublikował m.in. zbiór reportaży "Wędrówki po Kościele" oraz "Dziennik 1982-1992".
W latach 1970-1975 był członkiem Rady Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "Pax Romana" (IMICA), w latach 1975-1979 - wiceprezesem "Pax Romana", a w latach 1975-1984 - członkiem Komitetu Łączności Forum Europejskiego Narodowych Komisji Apostolstwa Świeckich. Od 1977 do 1984 r. był członkiem Papieskiej Rady Świeckich w Watykanie.
W latach 1978-2000 odbył z papieżem Janem Pawłem II jako redaktor "Tygodnika Powszechnego", akredytowany przy Biurze Prasy Watykanu, pięć międzykontynentalnych pielgrzymek (do Meksyku, Filipin, Japonii, Kanady i Australii) i pięć europejskich podróży. Od 1979 do 1990 r. pracował również w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, a w latach 80. i 90. pełnił funkcję członka Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej.
Marek Skwarnicki był autorem m.in. książek "Jan Paweł II", "Mój Miłosz", współautorem albumu "Tajemnice Ziemi Świętej". Był laureatem wielu międzynarodowych nagród. W 2006 r. został laureatem nagrody Totus 2006, przyznawanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W kategorii kultury chrześcijańskiej nagrodzony został za wierność przesłaniu papieskiemu i poezję inspirowaną duchem Ewangelii.
We wrześniu 2005 r. ukazała się książka "Pozdrawiam i błogosławię", która zawiera listy Jana Pawła II do Marka Skwarnickiego. Listy obejmują cały okres pontyfikatu Jana Pawła II. Każdy z nich został przez Marka Skwarnickiego opatrzony komentarzem wyjaśniającym poruszane w piśmie wątki lub okoliczności powstania listu.
Karol Wojtyła i Marek Skwarnicki poznali się w 1972 r. w redakcji "Tygodnika Powszechnego". Skwarnicki stał się redaktorem poezji przyszłego papieża i jego doradcą w sprawach literackich. W 2002 r. Skwarnicki został zaproszony do Rzymu, aby pomóc papieżowi w ostatecznej redakcji i przygotowaniu do druku "Tryptyku Rzymskiego". Książka zawiera fotokopie wszystkich listów do Skwarnickiego, które Jan Paweł II napisał odręcznie. Są też fotokopie podpisów papieża.
Marek Skwarnicki zmarł 12 marca w Krakowie, miał 83 lata.
Skomentuj artykuł