Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o narodowe pojednanie

fot. Salve TV / YouTube
KAI

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o narodowe pojednanie. W specjalnym Słowie, wydanym w związku z ostatnimi wydarzeniami w naszym kraju, podkreślił, że wspólna troska o losy Ojczyzny powinna być ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli.

„Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Ojczyzny, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem oraz własnym sumieniem, otworzyli serca i umysły na pojednanie” – napisał Przewodniczący Episkopatu Polski. W opublikowanym dziś Słowie wezwał do tego, aby szukać „możliwości rozwiązania konfliktów targających naszym życiem politycznym przy stole negocjacji, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych” oraz o to, „aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa”. „+Rozum znaczy więcej niż siła+ – Plus ratio quam vis – głosi motto naszego najstarszego Uniwersytetu” – przypomniał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że z niepokojem patrzy na ostatnie wydarzenia w naszej Ojczyźnie i w jej otoczeniu. „Wojna na Wschodzie, a na Zachodzie dążenie Unii Europejskiej do przekształcenia się w jedno państwo sprawiają, że narodowe pojednanie nabiera szczególnej wagi. Możemy sprostać tym wyzwaniom jedynie wówczas, gdy wspólna troska o losy Ojczyzny stanie się dla nas ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli” – napisał.

DEON.PL POLECA

Abp Gądecki wezwał do powrotu do zapisanej w Konstytucji RP zasady demokratycznego państwa prawnego. „Ponieważ ludzie mają skłonność do nadużywania władzy, w demokratycznym państwie prawnym konieczny jest podział władz i ich równoważenie się. Chodzi o to, aby jedna partia czy koalicja polityczna nie sprawowała pełni władzy w państwie – jak dzieje się w ustroju totalitarnym – lecz aby niektóre instytucje władzy znajdowały się w pieczy sił opozycyjnych lub były w ogóle niezależne od jakichkolwiek partii politycznych” – napisał Przewodniczący KEP. „Rządzący nie stoją ponad prawem, ale podlegają prawu” – dodał, odwołując się do zasady „państwa praworządnego”.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał też słowa św. Jana Pawła II z 1987 roku o tym, że „nie może być walka silniejsza od solidarności”. „Dzięki tak rozumianej solidarności potrafiliśmy zmienić bieg historii Europy. Ale w naszych dziejach mamy także bolesną kartę utraty niepodległości. Tego błędu nie wolno nam powtórzyć” – zaapelował abp Gądecki.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Słowa:

Słowo abp Stanisława Gądeckiego
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z wydarzeniami w naszej Ojczyźnie

23 grudnia 2023 roku

Z wielkim niepokojem patrzę na ostatnie wydarzenia w naszej Ojczyźnie i w jej otoczeniu. Żyjemy dziś w bardzo trudnych okolicznościach. Wojna na Wschodzie, a na Zachodzie dążenie Unii Europejskiej do przekształcenia się w jedno państwo sprawiają, że narodowe pojednanie nabiera szczególnej wagi. Możemy sprostać tym wyzwaniom jedynie wówczas, gdy wspólna troska o losy Ojczyzny stanie się dla nas ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli.

W szczególności wymaga to powrotu do zapisanej w Konstytucji RP zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2). „Rządy, które przestrzegają zasad praworządności – mówił św. Jan Paweł II do przedstawicieli Komisji Europejskiej i Trybunału Praw Człowieka – akceptują w istocie ograniczenie swej władzy i strefy wpływów” (08.10.1988). Ponieważ ludzie mają skłonność do nadużywania władzy, w demokratycznym państwie prawnym konieczny jest podział władz i ich równoważenie się. Chodzi o to, aby jedna partia czy koalicja polityczna nie sprawowała pełni władzy w państwie – jak dzieje się w ustroju totalitarnym – lecz aby niektóre instytucje władzy znajdowały się w pieczy sił opozycyjnych lub były w ogóle niezależne od jakichkolwiek partii politycznych. Od strony formalnej oznacza to, że rządzący nie stoją ponad prawem, ale podlegają prawu. „Na tym właśnie polega zasada ‘państwa praworządnego’, w którym najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi” (CA 44).

Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Ojczyzny, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem oraz własnym sumieniem, otworzyli serca i umysły na pojednanie; aby szukali możliwości rozwiązania konfliktów targających naszym życiem politycznym przy stole negocjacji, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych; aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa. „Rozum znaczy więcej niż siła” – Plus ratio quam vis – głosi motto naszego najstarszego Uniwersytetu.

Jako naród mamy piękną ponad tysiącletnią historię, której ważną kartą jest dziedzictwo Solidarności. „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi (…). A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. (…) Nie może być walka silniejsza od solidarności” – mówił w Gdańsku św. Jan Paweł II (12.06.1987). Dzięki tak rozumianej solidarności potrafiliśmy zmienić bieg historii Europy. Ale w naszych dziejach mamy także bolesną kartę utraty niepodległości. Tego błędu nie wolno nam powtórzyć.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

BP KEP
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o narodowe pojednanie
Komentarze (5)
TT
~Tomasz Tomasz
27 grudnia 2023, 08:48
Przecież ks. abp cytuje broszurkę polityczną PIS / Konfederacji. Unia Europejska to jedno Państwo? Kolejny list abpa Gądeckiego. Wysypało coś ostatnio. Jakoś przez ostatnie 8 lat nadmiernej aktywności abpa nie było. Episkopat aktywuje się kiedy ma się zmienić władza - niekoniecznie sprzyjająca kościołowi hierarchicznemu. Wówczas powstają apele, pisane są listy, vademecum, itd. Czekam na list do parlamentu w sprawie zakazu rozwodów, likwidacji umów śmieciowych, wprowadzenia mechanizmów przestrzegania czasu pracy przez pracodawców, pełnego i bezpłatnego dostępu do lekarza specjalisty (6 miesięczna kolejka na rehab pozbawia szans na zdrowie), systemu integracji migrantów w Polsce. Czekam na regulacje w Kościele (mogą iść listem od abpa) w sprawie przejrzystości finansów parafii i przekazania zarządu mieniem parafii radom parafialnym. No dobra... zagalopowałem się.
KG
Krzysztof Gebski
25 grudnia 2023, 03:10
Purpuracie Ty prosisz mnie o jedność. Jesteś śmieszny i żałosny by po tylu latach tak mówić i o to prosić a gdzie byleś wcześniej. Pora byście się obudzili ‘purpuraci” naszego narodu, bo za chwile obudzicie się w nocniku zgnilizny i nienawiści sianych przez nowe „rozporządzenia”. Nic nie zrobiliście przez ostatnie 18 lat by zastopować fale nienawiści, która doprowadziła do wielu tragedii a dziś doprowadzi was do szamba historii w której będziecie się kapać do woli za pieniądze za „funduszu kościelnego” i za wasze MILCZENIE i za zaprzaństwo nauki Kościoła. Gdzie jest nauka społeczna Kościoła tak mocno głoszona przez sw. JP II. Tak łatwo za jego życia wycieraliście sobie gęby cytując go a dziś schowaliście go do „lamusa reliktu”. WSTYD purpuraci WSTYD. Za wasze milczenie zapłacimy MY, ale i was dosięgnie ten ogon „silnych ludzi”.
DD
~D D
24 grudnia 2023, 22:03
Sin commentario
PV
Piotr Venko
24 grudnia 2023, 17:24
Z jednej strony mądre słowa, z drugiej osiem lat za późno. I tak sformułowanie, że jedna strona wykorzysta je przeciw drugiej. I mała uwaga: Nie ma dążenia Unii Europejskiej do przekształcenia się w jedno państwo. To jest narracja PiSu. Wszystkim życzę radosnych świąt Bożego Narodzenia!
WG
~Witold Gedymin
23 grudnia 2023, 22:50
Pojednanie jest możliwe tylko na gruncie prawdy. Bez nazwania po imieniu zła i niegodziwości, których przez ostatnie lata dopuszczali się rządzący polską katolicy, bez przyznania się do własnej i episkopatu odpowiedzialności za zło, które rozpleniło się w Polsce, to słowo pozostanie słowem obłudnika, polityka, ateisty a nie słowem świadka Chrystusa.