Przygotowania do ŚDM Kraków 2016

(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
PAP / slo

Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie był tematem drugiego dnia międzynarodowego spotkania w Rzymie.

Na zaproszenie Papieskiej Rady ds. Świeckich zebrali się przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa, Biura Organizacyjnego ŚDM z Warszawy oraz 250 przedstawicieli episkopatów z 90 krajów świata.

Kard. Stanisław Dziwisz, który stoi na czele polskiej delegacji, zaprosił młodych do Krakowa - miasta Jana Pawła II. W swoim wystąpieniu podkreślił, że polski Papież, inicjator Światowych Dni Młodzieży, jest dla nich ideałem świętości, który będą mogli odkryć, chodząc jego śladami.

Krajowy duszpasterz młodzieży bp Henryk Tomasik przedstawił słuchaczom historię i współczesność Polski i Kościoła, szczególną uwagę zwracając na bogactwo młodzieżowych ruchów i wspólnot kościelnych.

Bp Damian Muskus, koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie, omówił jego strukturę oraz stojące przed nim główne wyzwania. Zaprezentował także Kraków i Małopolskę, a zwłaszcza miejsca, które tworzą dziedzictwo duchowe i kulturalne regionu, m. in. Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Ludźmierz, Wieliczkę i Oświęcim.

Osoby odpowiedzialne za poszczególne sekcje w Komitecie przedstawiły plany i zamierzenia dotyczące szczegółowych aspektów organizacji ŚDM w Krakowie, takich jak: rejestracja uczestników, zakwaterowanie i wyżywienie, transport, wolontariat, katechezy i celebracje liturgiczne, dni w diecezjach, programy duszpasterskie i inicjatywy związane z przygotowaniami do tego wydarzenia, między innymi akcja "Bilet dla Brata".

Polska delegacja wysłuchała uwag, sugestii i pytań przedstawicieli episkopatów oraz ruchów młodzieżowych z całego świata, m. in. Hiszpanii, Pakistanu, Malezji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wybrzeża Kości Słoniowej, Indii, Boliwii i Czech.

W piątkowym spotkaniu brał udział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

Obrady zakończyły się Wieczorem Polskim, przygotowanym przez młodych reprezentantów wszystkich diecezji, którzy w Niedzielę Palmową odbiorą od swoich rówieśników z Brazylii symbole ŚDM: krzyż i ikonę Salus Populi Romani.

Peregrynacja symboli ŚDM po Polsce i dziesięciu krajach ościennych rozpocznie się w poniedziałek 14 kwietnia w Archidiecezji Poznańskiej.

Międzynarodowe spotkanie na temat Światowych Dni Młodzieży rozpoczęło się w czwartek 10 kwietnia podsumowaniem ŚDM w Rio de Janeiro i potrwa do niedzieli. Zakończy się Mszą św. na Placu św. Piotra, której przewodniczył będzie papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przygotowania do ŚDM Kraków 2016
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.