Raport: jak aborcja wpływa na kobiety?

(fot. Shandi-lee / Foter.com / CC BY-NC-ND)
KAI / mm

Konsekwencje aborcji w wymiarze fizycznym, psychologicznym i społecznym opisuje wydana właśnie przez Instytut de Vebera praca naukowa pt. "Komplikacje". Publikacja, będąca rezultatem prawie 10-letnich badań, zawiera ponad 100 wywiadów z kobietami, które dokonały w przeszłości aborcji.

Instytut de Vebera działa od 30 lat zajmuje się kwestiami bioetycznymi i badaniami społecznymi.

Rozmowom towarzyszą analizy i wnioski przedstawione przez lekarzy, psychologów i naukowców. Wymowę książki, której autorami są Angela Lanfranchi, Ian Gentles i Elizabeth-Ring Cassidy, sprowadzić można do jednej konkluzji: aborcja to dla kobiety katastrofa pod względem fizycznym i psychologicznym.

W oparciu o ponad 650 dokumentów, pochodzących głównie z periodyków medycznych i psychologicznych, oraz licznych książek i publikacji oficjalnych, kolejne rozdziały pracy opisują poszczególne aspekty katastrofalnych konsekwencji aborcji. Z książki wynika, że aborcja ma szkodliwy wpływ na wszystkie obszary zdrowia kobiety. Dostarcza też ona rzetelnych dowodów na związek między aborcją a takimi problemami zdrowotnymi jak: rak piersi, niepłodność, choroba autoimmunologiczna, problemy ze zdrowiem umysłowym oraz liczne inne komplikacje zdrowotne.

Książka przeczy także tezie, rozpowszechnianej przez przedstawicieli środowisk proaborcyjnych, że wiele kobiet zmuszonych do aborcji nie cierpi na żadne uboczne efekty spowodowane tym doświadczeniem. Z rozmów z kobietami na łożu śmierci, wynika, że dokonane aborcje ciążą im i choć czasami przeżyta trauma pozostaje przez długi czas w stanie uśpionym, ujawnia się pod koniec życia kobiety.

Książka zawiera także nieoczekiwane i pozornie sprzeczne z powszechną intuicją wnioski. Okazuje się m.in., że w państwach, gdzie dostęp do aborcji jest nieograniczony, jak USA, Rosja czy Wielka Brytania, jakość opieki zdrowotnej wśród niemowląt i matek jest gorsza niż w krajach, gdzie aborcja jest ograniczona - jak np. w Irlandii, Egipcie czy Ugandzie. Książka przybliża także problem, szczególnie widoczny w krajach azjatyckich - aborcji selektywnej, czyli eliminowania płodów płci żeńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Raport: jak aborcja wpływa na kobiety?
Komentarze (6)
I
Iwona
4 grudnia 2013, 14:09
.. żeby tylko tyle tych konsekwencji było. Przede wszystkim, czego zadne badania nie pokazuja, kobieta po aborcji, to nadal matka..., ktora nie ma dziecka. Nigdy go nie przytuli, nie pocieszy w placzu.  Nawet przy świadomej decyzji, nie jest swiadoma na co tak naprawde sie zdecydowała, ze traci nie tylko dziecko ale i częśc siebie, swojego serca. A czy mozna naprawdę zyc z cześcią serca?  Kobiety nie uświadamiaja sobie tego bo uciekaja od tego tematu i go bagatelizują, oswajaja, slizgaja sie po powierzchni. Wejsc w to, to zmierzyc sie z ogromem nieuświqadomienogo bólu. Mało tego i ojciec tego dziecka, tez nie przestaje byc ojcem, o czy prawie wcale sie nie mowi, nie robi badań. Temat ojcostwa po aborcji jest tak głeboko zamieciony pod dywan, ze ojcowie, ktorzy pozwolili by ich dziecko umarło najgłosniej krzycza "dzieciobójczyni", chyba zeby własne sumeinei zakrzyczec.
A
Anka
4 grudnia 2013, 13:46
Również uważam że to bzdury a więcej informacji znajdziecie tutaj www.tabletkiporonne.pl
M
M
13 listopada 2013, 23:16
obawiam sie, ze badanie jest nieobiektywne. 100 kobiet to zadna statystyka. gdyby zrobili na 5000 to byloby cos a tak...? ...Liczba 100 odnosi się do liczby zawartych w dokumencie wywiadów.
W
wp
12 listopada 2013, 21:11
obawiam sie, ze badanie jest nieobiektywne. 100 kobiet to zadna statystyka. gdyby zrobili na 5000 to byloby cos a tak...?
A
Agata
12 listopada 2013, 13:21
Film Leszka Dokowicza Cywilizacja aborcji... przedstawia także świadectwa kobiet, które dokonały aborcji. http://www.youtube.com/watch?v=GCn2dvHKXBo 
A
aga
12 listopada 2013, 12:31
dokładnie-jak u mojej mamy;-/