Redakcja przeprasza za Giewont bez krzyża

(fot. jadwinia / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Magazyn reklamowy "Welcome to Cracow & Małopolska" przeprasza za to, że na swojej okładce przedstawił zdjęcie, na którym Giewont jest bez krzyża. List w tej sprawie otrzymał od redakcji burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

- Do zamieszczenia na okładce grudniowego naszego miesięcznika "Welcome to Cracow & Małopolska" zdjęcia szczytu Giewontu bez krzyża doszło w wyniku bardzo przykrego niedopatrzenia. Fotografię w opublikowanej postaci udostępniła nam agencja fotograficzna - pisze w liście do burmistrza Barbara Przytocka z magazynu reklamowego.

DEON.PL POLECA

Przedstawicielka redakcji wyjaśnia, że doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia 100-letniej obecności krzyża na Giewoncie nie tylko dla burmistrza, ale i całej społeczności Podhala. - Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się naszym błędem dotknięci - dodała przedstawicielka pisma.

- W odniesieniu do okładki magazynu "Welcome to Cracow & Małopolska" Nr 12 (275) z grudnia 2014 pragnę z przykrością stwierdzić, iż wizja grafików, związana z usunięciem krzyża na szczycie Giewontu, jest zabiegiem nietrafionym i budzącym liczne kontrowersje, w szczególności wśród nas - mieszkańców Podhala. Usunięcie symbolu krzyża jest manipulacją, która nie ma nic wspólnego z promowaniem Podhala, a nawet ze zdrowym rozsądkiem - pisał w specjalnym oświadczeniu włodarz stolicy polskich Tatr Leszek Dorula.

Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Z biegiem lat stał się on symbolem wiary tutejszego ludu.

Metalową konstrukcję 17-metrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 r. 250 osób, najpierw konnymi furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt. Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale. 19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.

9 marca 1980 r. Jan Paweł II, przemawiając w Rzymie do pielgrzymów z Zakopanego, powiedział: "Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej Świątyni Tatr, Świątyni Podhala, a poniekąd to i Świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i tę świątynię ja noszę w pamięci i w sercu. Nigdy ich już z pamięci i z serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi". O krzyżu na Giewoncie papież mówił także podczas spotkania z góralami w Zakopanem pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum Zakopanego na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Redakcja przeprasza za Giewont bez krzyża
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.