Rodzina uczy szacunku do życia

Rodzina uczy szacunku do życia
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

- Zadaniem rodziny i całego społeczeństwa jest takie wychowanie dzieci i młodzieży, aby zawsze szanowali ludzkie życie na każdym jego etapie niezależnie od rasy czy religii, poziomu inteligencji, zdrowia czy choroby - mówił bp Józef Guzdek, który 7 listopada przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: "Rodzina miejscem wzrastania w miłości do ojczyzny i szkołą odpowiedzialności za dobro wspólne wszystkich Polaków".

Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Mszy św. przewodniczył bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski oraz wielu kapłanów.

DEON.PL POLECA

W homilii celebrans wskazał, że bł. Jan Paweł II wielokrotnie przekonywał o świętości ludzkiego życia. Przypomniał też słowa papieża wypowiedziane 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. - Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa w naszym stuleciu dołącza jeszcze inny wielki cmentarz - cmentarz nienarodzonych, cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka godząc się lub ulegając presji, aby zabrano im życie zanim jeszcze się narodzą - cytował bp Gozdek. Dodał, że dziś na polskich cmentarzach wznoszone są symboliczne groby lub pomniki dziecka utraconego, na których zapalne są znicze i z wielu serc płynie modlitwa za tych, którym nie pozwolono ujrzeć promieni słońca i nacieszyć się pięknem ziemi.

Kaznodzieja stwierdził, że życie jest święte i nikt nie ma prawa naśladować biblijnego Kaina, który pozbawił życia swojego brata. - Każda matka jako pierwsza postawiona jest na straży życia swojego dziecka. Matka nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie, czasem umiera, aby ocalić życie swojego dziecka - mówił biskup polowy. Zaznaczył, że słowa "nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie, bo żyjemy dla Pana i umieramy dla Pana" odnoszą się także do obrońców wolności i niepodległości naszej ojczyzny.

Przypomniał, że Jan Paweł II podczas swych pielgrzymek do Polski odwiedzał miejsca pochówku bohaterów narodowych, pola bitewne i miejsca kaźni, aby się modlić za tych, którzy nie żyli dla siebie i nie umarli dla siebie, ale umierali w imię obrony najwyższych wartości, w imię wolności i niepodległości naszej ojczyzny. - Skąd się biorą tacy ludzie? To ci, którzy są zakorzenieni w rodzinach, z nich czerpią miłość, prawość i mądrość. To ci, którzy w rodzinach nauczyli się współpracy i odpowiedzialności, którzy w rodzinach nauczyli się patriotyzmu, czyli umiłowania ojczyzny ponad wszystko - powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że podczas sądu ostatecznego nagrodzeni przez Boga zostaną ci, którzy nie żyli dla siebie i nie umierali dla siebie, ale poświęcili siebie, podejmowali codzienny trud, przelewali krew, a nawet ofiarowali swoje życie wypełniając zadania powierzone przez Boga. - Nagrodzi Bóg tych rodziców, którzy przyjęli każde życie, wychowali swoje dzieci w duchu ewangelicznych wartości. Nagrodzi Bóg te dzieci, które z pietyzmem i miłością opiekowały się swoimi rodzicami do końca ich ziemskiego życia - wskazał bp Guzdek.

Podkreślił, że w ocenie Stwórcy życie człowieka i ofiara z życia mają sens wówczas, gdy przepełnione są miłością Boga, ojczyzny, Kościoła i drugiego człowieka. - Św. Józefie, wzorze życia poświęconego rodzinie, ucz nas postawy zawierzenia Bogu, pomagaj w wypełnianiu Jego woli tam, gdzie nas pośle i postawi Boża Opatrzność, nawet wtedy, kiedy trzeba będzie płacić cenę najwyższą - cenę krwi, a nawet życia - modlił się celebrans.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Edward Janiak podkreślał, że dzisiejsze spotkanie stało się okazją do okazania miłości ojczyźnie. - Bł. Jan Paweł II uczył nas tej miłości klękając i całując ziemię jak rękę matki. Nie pozwolimy, żeby się naśmiewać z całowania ziemi jako matki. My w Kościele nie oddamy Polski dla demagogów i chuliganów - mówił biskup kaliski.

Podczas spotkania odbył się montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie". Zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania pod batutą mjr Pawła Joksa, dowódcy orkiestry. Partie solowe wykonali: Magdalena Wilczyńska-Goś i Jaromir Trafanowski, soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzina uczy szacunku do życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.