Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej

(fot. European Parliament/flickr.com)
KAI / drr

Etyczny wymiar polityki - to główny temat tegorocznej konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która 9 września rozpocznie się w Tomaszowicach, koło Krakowa. Gośćmi dwudniowego spotkania będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, prof. Joaquin Navarro-Valls, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Sekretarz Generalny COMECE.

- Tematem tegorocznej XI Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" jest etyczny wymiar polityki. Jest to zagadnienie niełatwe, ale także w moim przekonaniu bardzo aktualne i potrzebne. Choć współcześnie mówi się często o braku wartości etycznych w polityce, to każdy porządek polityczny oparty jest na określonych wartościach - mówi ks. prof. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i członek komitetu organizacyjnego konferencji. Jego zdaniem polityka razem z etyką powinny zajmować się dobrem jednostki i harmonizować je z dobrem wspólnoty. - Celem tej konferencji jest wspólna dyskusja o tym, czego brakuje w obecnym porządku politycznym i jakim wartościom polityka ma służyć. Jestem przekonany, że wniesie ona wiele do debaty o relacjach między etyką a polityką oraz przyniesie wymierne korzyści rozwijającej się Europie. - podkreślił ks. prof. Zuziak.

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się po raz jedenasty. Spotkanie rozpocznie się 9 września o godz. 10. 30, a otworzy ją kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego. Następnie w obradach udział weźmie prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Christian Wulff, prezydent Niemiec. Podczas konferencji głos zabierze m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Christine Lieberknecht, premier Turyngii oraz dr Jacek Sarysz-Wolski, przewodniczący Klubu PO-PSL w Grupie EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w Parlamencie Europejskim.

O etyce w polityce rozmawiać będą m.in. prof. Joaquin Navarro-Valls, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej i László Szászfalvi, Sekretarz Stanu ds. Kościołów, mniejszości i kontaktów społecznych w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Republiki Węgierskiej. Panel poprowadzi ks. Kazimierz Sowa, dyrektor "religia.tv".

DEON.PL POLECA

Uczestnicy konferencji będą dyskutować także o kościołach i religii "polizbońskiej". Na ten temat dyskutować będzie m.in. Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Sekretarz Generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz dr Ettore Balestrero, podsekretarz w sekcji ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

O godz. 18 w opactwie benedyktynów w Tyńcu odprawiona zostanie Msza św., podczas której homilię wygłosi biskup nominat ks. prof. Grzegorz Ryś.

W drugim dniu konferencji uczestnicy spotkania będą rozmawiać o wartościach chrześcijańskich polityków. Prelegentami tego panelu będą m.in. bp dr Piotr Jarecki, przedstawiciel KEP w COMECE i dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Konferencja zakończy się wystąpieniem ks. prof. Władysława Zuziaka, rektora UPJP2 i Jacques'a Santera, przewodniczącego Fundacji R. Schumana w Luksemburgu, którzy podsumują tegoroczne spotkanie.

Inicjatorem odbywającej się już po raz jedenasty konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EPL. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.kosciol-europa.org.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.