S. Nathalie Becquart: diakonat kobiet mógłby być pozostawiony decyzji Kościołów lokalnych

Siostra Nathalie Becquart - fot. © Peter Potrowl; www.sitemai.eu
KAI / pzk

Francuska zakonnica siostra Nathalie Becquart, uważa, że możliwe jest, aby o diakonacie kobiet decydowały poszczególne Kościoły lokalne. „Nie wiem, ale byłaby taka możliwość”, przyznała s. Becquart w rozmowie z wydawanym w Würzburgu niemieckim tygodnikiem katolickim „Die Tagespost”. Zakonnica jest członkiem kierownictwa Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Rzymie, pełniąc funkcję podsekretarza.

S. Becquart zwróciła uwagę, że Sobór Watykański II (1962-1965) przywrócił diakonat stały dla mężczyzn. Jednak konferencjom biskupów i diecezjom pozostawiono swobodę decydowania, czy chcą go wprowadzić. „De facto ma to miejsce głównie w Europie i Ameryce Północnej, ale wcale nie w Afryce, Azji i Oceanii”, gdyż te Kościoły lokalne opracowały inne modele, które uwzględniają ich lokalne potrzeby.

DEON.PL POLECA

Papież Franciszek jest otwarty na kwestię diakonatu dla kobiet, ale nie na kwestię kapłaństwa kobiet, wyjaśniła zakonnica. Zwróciła jednocześnie uwagę, że w sprawie diakonatu kobiet nie ma jednak konsensusu na poziomie globalnym, nawet wśród kobiet i biskupów. Uważa ona, że papież nie może lub nie chce obecnie podjąć decyzji w tej sprawie ze względu na jedność Kościoła.

S. Becquart podkreśliła, że z perspektywy globalnej istnieją już różne formy posługi. „Synod mógłby jeszcze bardziej podkreślić tę różnorodność poprzez dalszą decentralizację”. Jej zdaniem największym wyzwaniem w kwestii kobiet jest dostęp do stanowisk kierowniczych w Kościele. W pewnym sensie efektem tego jest ona sama.

Urodzona w 1969 r. Nathalie Becquart należy do bezhabitowego zgromadzenia sióstr ksawerianek założonego w 1963 r. W 2021 r. została mianowana przez papieża Franciszka jedną z dwojga podsekretarzy Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. Jest pierwszą w historii kobietą, która może uczestniczyć w głosowaniach podczas obrad Synodu Biskupów. W tym samym roku została uznana przez magazyn biznesowy ‘Forbes’ za jedną z najważniejszych kobiet na świecie po 50. roku życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

S. Nathalie Becquart: diakonat kobiet mógłby być pozostawiony decyzji Kościołów lokalnych
Komentarze (6)
JO
Jan Osa
7 maja 2024, 12:32
Wypowiedzi tej zakonnicy świadczą, że sprawa jest już przesądzona i gotowa do realizacji. Synod ma to tylko oficjalnie potwierdzić i dać tzw. placet. Aby było się do czego odwołać. To przecież jeden z głównych tematów "zadanych" przez sekretariat synodu. Szuka się tylko sposobu jak to podać, aby był "wilk syty i owca cała". Kolejna próba rozbicia jedności KK. Jedni tak, inni inaczej. W Polsce nie wolno, w Niemczech wolno. Tu rozgrzeszają, tam nie. Tu błogosławią pary homoseksualne, tam nie. Jak w kościołach protestanckich. Każdy sobie rzepkę skrobie. No to schizma na całego. A papież? Zwornik jedności? Śmiech na sali.
AW
~Artur Wojtkiewicz
6 maja 2024, 16:39
Przynajmniej wiadomo, że ta zakonnica nie objęła swojej funkcji na Synodzie przypadkowo.
MM
~Monika Monika
6 maja 2024, 09:12
największym wyzwaniem jest dostęp do stanowisk kierowniczych w Kościele? serio? to najbardziej martwi kobiety w Kościele?!
OB
~Ola B.
5 maja 2024, 22:26
No tak stanowiska kierownicze tylko dla mężczyzn!
KP
~katolik pomniejszego płazu
6 maja 2024, 00:10
no tak, kobiety na traktory. zwłaszcza zakonnice bezobjawowe
GG
~Ginter Gross
6 maja 2024, 08:50
A co to za różnica? Nawet gdyby wszystkie stanowiska kierownicze powierzyć kobietom, to i tak większość z kobiet nie pełniła by takich stanowisk. Kierowniczek może być niewiele, reszta to robotnice. No i byłby kolejny powód do frustracji.