Schroniska Caritas dla bezdomnych są przepełnione

(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Przepełnione są schroniska dla kobiet i mężczyzn. W radomskiej placówce dla mężczyzn przebywało dzisiaj w nocy 26 osób. Miejsc jest 24.

- Ale jeśli byłaby taka potrzeba, jesteśmy w stanie przyjąć nawet 40 osób - informuje Wojciech Dąbrowski, kierownik schroniska dla bezdomnych przy ulicy Zagłoby w Radomiu, które funkcjonuje przy Caritas Diecezji Radomskiej. W domu dla kobiet przebywa obecnie 17 pań i 4 dzieci.

Papież Franciszek i abp Krajewski ruszają na pomoc bezdomnym. Przeczytaj >>

To jedyne miejsce, gdzie mogę przeżyć mroźne dni

DEON.PL POLECA

W schronisku dla kobiet od kilku tygodniu przebywa pani Agnieszka. - Ten ośrodek to jedyne miejsce, gdzie można przeżyć te mroźne dni. Moim marzeniem jest znalezienie pracy i stworzenie rodzinnego domu - mówi podopieczna schroniska. Jej koleżanka pani Magdalena od trzech tygodni jest bez dachu nad głową. - Muszę sobie radzić w życiu. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomagają.

Mam nadzieję, że niedługo opuszczę to miejsce - powiedziała bezdomna. Pan Paweł w schronisku przebywa od 1 listopada. - Nie mam pracy i domu. Choruję na serce. Nie ukrywam, że wolę być tutaj, niż wałęsać się po klatkach schodowych. A w dodatku jeszcze ta mroźna zima - powiedział bezdomny.

Wojciech Dąbrowski wyraził radość, że wiosną planowane jest rozpoczęcie budowy domu i ogrzewalni dla bezdomnych. Pomysłodawcami inwestycji są Caritas Radom oraz władze miasta. Budynek stanie przy ulicy Zagłoby w Radomiu.

Prawie wszystko o bezdomności [REPORTAŻ] >>

Wojewoda przekazał 350 tys. na pomoc bezdomnym

Organizacje pozarządowe otrzymały z budżetu wojewody mazowieckiego 350 tys. zł na realizację zadań z zakresu pomocy bezdomnym. Na terenie województwa bezdomni mają do dyspozycji 69 placówek dysponujących łącznie 3337 miejscami (1541 w Warszawie, 90 w Radomiu, 63 w Ostrołęce, 70 w Płocku, 40 w Siedlcach, 160 w Turowie k. Ciechanowa).

Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych.

Na Mazowszu działają również 23 jadłodajnie i punkty żywienia (9 na terenie stolicy), wydających dziennie ponad 4,5 tys. posiłków (ok. 2,5 tys. w Warszawie). W Radomiu takie miejsca prowadzą bernardyni, filipini, pallotyni i Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Schroniska Caritas dla bezdomnych są przepełnione
Komentarze (2)
10 stycznia 2017, 11:05
Obrzydliwe sa te wszystkie biznesy "pomocowe" ze smieciami tam pracujacymi. Typowa reakcja kleru na osobe potrzebujaca pomocy to "spierdalaj". Do tych oszustow Caritasowych itp. mozna miec najwieksze pretensje bo to oni uwiarygadniaja caly ten syf.
MR
Maciej Roszkowski
10 stycznia 2017, 17:03
Ludzie chorzy na nienawiść i pogardę najbardziej szkodzą sami sobie