Sekretarz episkopatu Francji o śmierci Lamberta: wyciągnijmy wnioski z tego dramatu

(fot. depositphotos.com)
KAI / ms

Wyciągnijmy wnioski z tego dramatu, aby go nie powtarzać - taka jest pierwsza reakcja sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Francji (CEF) na wiadomość o śmierci Vincenta Lamberta. Od 2008 r., po wypadku na motorze, był on sparaliżowany i żył w stanie minimalnej świadomości.

Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Dziewięć dni temu 42-latek został decyzją sądu odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania.

W wywiadzie dla katolickiego dziennika "La Croix" ks. Thierry Magnin wyjaśnił, że śmierć Lamberta wywołała w nim zadumę nad "wielkością życia człowieka, niezależnie od jego stanu, wielkością, która wykracza poza wszelkie argumenty za lub przeciw decyzjom, które lekarze i wymiar sprawiedliwości podjęli, aby położyć mu kres".

Jednocześnie wyraził smutek, gdyż "dramatowi wypadku towarzyszy być może jeszcze gorszy dramat bólu rodziny, spotęgowany sądową batalią, która wydawała się bez wyjścia". - Myślę o rodzicach Vincenta Lamberta, którzy dali swemu synowi życie i bronili go aż do końca. Myślę również o jego żonie. Musiała podjąć decyzję, chcąc dobrze. Jednak niektóre argumenty wysuwane przez tych, którzy stanęli po jej stronie naprawdę mnie niepokoją. Cała rodzina ma prawo do spokoju, szacunku i ciszy - stwierdził sekretarz generalny CEF, wyrażając nadzieję na pojednanie rodziny Lamberta, które byłoby "zwycięstwem życia silniejszego niż śmierć".

DEON.PL POLECA

Odnosząc się do sposobu, w jaki przez minione lata lekarze i wymiar sprawiedliwości traktowali pacjenta, ks. Magnin wskazał, że "poprzez instrumentalizację bólu rodziny wprowadzono zamieszanie, traktując przypadek Vincenta Lamberta jako przypadek kogoś umierającego". - Tymczasem on nie był umierający, jak zresztą większość innych osób, o których mówi się, że "są w stanie wegetatywnym" i którym opiekę zapewniają specjalistyczne ośrodki, nie będące ośrodkami opieki paliatywnej. Często przywoływane pojęcie uporczywej terapii nie miało tu zastosowania, chyba żeby uznać odżywianie przez sondę za nieuzasadnioną terapię! - podkreślił duchowny.

Pytany, czy Kościół zrobił wszystko, co mógł i dlaczego jego głos nie został usłyszany, ks. Magnin przypomniał, że "liczni przedstawiciele Kościoła - świeccy, osoby konsekrowane, księża i biskupi - jasno wyrażali swą dezaprobatę dla ostatecznej decyzji podjętej przez wymiar sprawiedliwości po wielu zwrotach sytuacji". Zwrócił uwagę, że "wielu ludziom trudno jest dziś naprawdę usłyszeć, co mówi Kościół katolicki", który nazywany jest "bio-konserwatywnym", gdyż promuje niezbywalną godność każdego człowieka. Taka reakcja "dyskwalifikuje od razu jego przesłanie i nie pozwala go usłyszeć w całej jego głębi".

Sekretarz generalny CEF zaproponował po śmierci Lamberta zadumę, modlitwę i wyciągniecie wniosków wypływających z tego dramatu, aby go powtarzać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sekretarz episkopatu Francji o śmierci Lamberta: wyciągnijmy wnioski z tego dramatu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.