Bejrut dziękuje papieżowi za miłość do Libanu

Bejrut dziękuje papieżowi za miłość do Libanu
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
3 tygodnie temu
KAI / pk

Proboszcz katedry maronickiej św. Jerzego w Bejrucie o. Jad Chlouk podziękował Franciszkowi za inicjatywę ogłoszenia przez niego 4 września dniem modlitwy i postu w intencji Libanu. Powitał on w drzwiach świątyni sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, który jako wysłannik papieża przekazał wyrazy bliskości i współczucia ludności, cierpiącej z powodu korupcji, nienawiści i przemocy.

Duchowny nawiązał do słów Ojca Świętego, który 3 bm., na zakończenie audiencji środowej powiedział: "Liban potrzebuje świata, ale również świat potrzebuje jedynego w swoim rodzaju doświadczenia pluralizmu, którym jest Liban”. Kapłan zaznaczył, że sytuacja w jego kraju jest poważna. Młodzi, szczególnie chrześcijanie, nie chcą tutaj dłużej zostać. W ostatnich latach wielu chrześcijan opuściło Irak i Syrię. W Jordanii pozostało 3 proc. chrześcijan, a w Palestynie zaledwie 1 proc. I będzie ich coraz mniej: oto wielkie niebezpieczeństwo dla całego Bliskiego Wschodu. Jedynym ratunkiem jest libański model pokojowego współistnienia, który szanuje ludzką godność: świat musi o tym wiedzieć i to ocalić" – podkreślił proboszcz stołecznej katedry maronickiej.

"Tylko modlitwa i post mogą otworzyć nową perspektywę, jak powiedział Jezus. Wzywamy ponadto wspólnotę międzynarodową do oszczędzenia Libanowi wielu napięć, do nierozgrywania wojny między różnymi krajami na naszej ziemi, abyśmy rzeczywiście mogli żyć w pokoju" - powiedział w Radiu Watykańskim o. Chlouk.

Wskazał, że młodzi chrześcijanie nie chcą dłużej doświadczać przemocy oraz niepewności politycznej, ekonomicznej i społecznej, z którą kraj zmaga się cyklicznie co dziesięć, piętnaście lat. "Oni pragną pokoju i stabilności, a niestabilność wolą obserwować z zagranicy. W przeszłości mogliśmy ich przekonywać do pozostania mówiąc: «zostańcie, wszystko przejdzie», ale teraz wraz z nasileniem się kryzysu nie możemy nic powiedzieć" - wyznał rozmówca rozgłośni papieskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
41,94 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bejrut dziękuje papieżowi za miłość do Libanu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bejrut dziękuje papieżowi za miłość do Libanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.