Biskupi katolicki i luterański wręczyli papieżowi prezent

Biskupi katolicki i luterański wręczyli papieżowi prezent
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI/ ed

Na zakończenie audiencji ogólnej 14 czerwca w Watykanie katolicki biskupa Sztokholmu kardynał-nominat Anders Arborelius i zwierzchniczka luterańskiego Kościoła Szwecji abp Antje Jackelén podarowali papieżowi ikonę św. Franciszka z Asyżu.

Obraz o wymiarach 65 na 52 cm jest dziełem szwedzkiego malarza katolickiego Larsa Germarda.

Na swej stronie internetowej twórca wyjaśnił, że namalował portret Biedaczyny z Asyżu w 2016 r. na wspólne zamówienie Kościołów luterańskiego i katolickiego w Szwecji jako dar ekumeniczny dla papieża i wyraz wdzięczności za jego ubiegłoroczną podróż do tego kraju.

Franciszek: Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy >>

DEON.PL POLECA

Potwierdził to bp Arborelius w wywiadzie dla watykańskiego portalu informacyjnego Zenit, zaznaczając, że jest to podarunek i podziękowanie dla Ojca Świętego za to, że 31 października ub.r. odwiedził Lund, wnosząc w ten sposób swój wkład w rozpoczęcie obchodów 500-lecia Reformacji. Podkreślił, że "była to wizyta niezwykła, podczas której przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, ja jako biskup katolicki i arcybiskupka luterańska razem pełniliśmy role gospodarzy".

Z kolei abp Jackelén w rozmowie telefonicznej z agencją watykańską przypomniała Wspólną Deklarację katolicko-luterańską, podpisaną 31 października 1999 r., nt. nauki o usprawiedliwieniu, która była - jej zdaniem - "kamieniem milowym na drodze do jedności chrześcijan". Był to owoc 50 lat pracy obu Kościołów - zauważyła głowa Kościoła Szwecji. Podkreśliła wielką doniosłość tego wspólnego dokumentu, który podpisał później również Kościół metodystyczny. Jednocześnie zaznaczyła, że na drodze do jedności "jest jeszcze wiele do zrobienia i nieprzypadkowo w czasie wizyty [papieża] w Lundzie bp Arborelius i ja osobiście pytaliśmy się, kiedy nadejdzie taka chwila, gdy luteranie i katolicy będą mogli sprawować wspólnie Eucharystię".

Papież: nie lękajmy się prawdziwej miłości >>

Arcybiskupka Uppsali zapewniła, że pragnie utrzymywać kontakty z Rzymem, które są, według niej, "przejawem solidarności jako wspólne powołanie przywódców religijnych obu Kościołów".

Bp Anders Arborelius urodził się 24 września 1949 r. w Sorengo (diecezja Lugano w Szwajcarii) w szwedzkiej rodzinie protestanckiej, która następnie wróciła do Szwecji i zamieszkała w Lundzie na południu kraju. Gdy miał 15 lat, zaczął się interesować sprawami wiary, co doprowadziło go do przejścia w 5 lat później na katolicyzm i do wstąpienia do Zakonu Karmelitów Bosych (OCD). Po studiach w Brugii i w Rzymie przyjął 8 września 1979 święcenia kapłańskie. 17 listopada 1998 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Sztokholmu jako pierwszego Szweda i drugiego Skandynawa na tym urzędzie od czasów Reformacji. Sakry udzielił mu jego poprzednik na tym stanowisku Niemiec bp Hubert Brandenburg 29 grudnia tegoż roku.

Od 2005 do 2015 biskup był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Skandynawii, a obecnie jest jej wiceprzewodniczącym. Ordynariusz diecezji stołecznej, obejmującej całą Szwecję, jest także cenionym pisarzem duchowym, ma na swoim koncie ok. 20 książek, głównie o tematyce karmelitańskiej, z których jedna - "Świętowanie chwały" ukazała się kilka lat temu po polsku.

21 maja Franciszek ogłosił, że na konsystorzu 28 czerwca wręczy oznaki godności kardynalskiej pięciu hierarchom a jednym z nich będzie właśnie biskup Sztokholmu - pierwszy w dziejach Szwed w Kolegium Kardynalskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi katolicki i luterański wręczyli papieżowi prezent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.