Bliskowschodnia Rada Kościołów u papieża

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Papież Franciszek spotkał się wczoraj z delegacją Bliskowschodniej Rady Kościołów (MECC). Przez 40 minut rozmawiano o trudnej sytuacji chrześcijan w tym regionie. Zaprezentowano też nowy program zacieśnienia współpracy ekumenicznej pod hasłem: "KAIROS Bliski Wschód".

Dzięki wzmożonej współpracy chrześcijanie chcą się ubiegać o równouprawnienie w krajach muzułmańskich. Nie chcemy być postrzegani jako mniejszość, jako ktoś to musi mieć specjalną ochronę - powiedziała prof. Souraya Bechealany, sekretarz generalna MECC.

Bliskowschodnia Rada Kościołów powstała w 1974 r. w stolicy Cypru - Nikozji, ale obecnie ma swoją siedzibę w stolicy Libanu - Bejrucie. Głównym jej zadaniem jest ułatwianie współdziałania wspólnot chrześcijańskich tego regionu w sprawach interesujących je oraz przyczynianie się do przezwyciężania kontrastów i sprzeczności międzywyznaniowych.

Do MECC należą obecnie 4 Kościoły prawosławne, 3 wschodniochrześcijańkie (niechalcedońskie), 13 protestanckich różnych nurtów oraz 3 katolickie Kościoły wschodnie i Łaciński Patriarchat Jerozolimy. Łącznie są to wspólnoty nie tylko z właściwego Bliskiego Wschodu (Izrael, Palestyna, Jordania, Liban), ale też z Cypru, Iraku, Iranu, Kuwejtu, Syrii, Egiptu, Sudanu, a nawet z Algierii i Tunezji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bliskowschodnia Rada Kościołów u papieża
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.