Bóg jest Panem świata

Bóg jest Panem świata
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Ewangelista Mateusz, który przez cały ten rok liturgiczny będzie nam towarzyszył, w liturgii dzisiejszej ukazuje początek publicznej działalności Chrystusa. Polega ona zasadniczo na głoszeniu królestwa Bożego, uzdrawianiu chorych, wykazywaniu, że królestwo jest bliskie, a wręcz już zapanowało wśród nas. Jezus zaczyna nauczać w Galilei, gdzie się wychował, regionie «peryferyjnym» w stosunku do centrum, jakim dla narodu żydowskiego jest Judea i położona na jej terenie Jerozolima. Jednakże prorok Izajasz przepowiedział, że tę właśnie ziemię, przydzieloną plemionom Zabulona i Neftalego, czeka przyszłość pełna chwały: lud pogrążony w ciemnościach miał ujrzeć wielkie światło (por. Iz 8, 23 — 9, 1), światło Chrystusa i Jego Ewangelii (por. Mt 4, 12-16). W czasach Jezusa rzymscy cesarze używali słowa «ewangelia» w odniesieniu do swoich odezw. Niezależnie od treści były one określane jako «dobre nowiny», czyli zapowiedzi ocalenia, cesarz był bowiem uważany za pana świata, a każdy jego edykt miał zwiastować dobro. Zastosowanie tego słowa do nauczania Jezusa miało zatem wydźwięk bardzo krytyczny, oznaczało, że nie cesarz, a Bóg jest Panem świata i że prawdziwą ewangelią jest Ewangelia Jezusa Chrystusa.

«Dobra nowina», którą głosi Jezus, zawiera się w następujących słowach: «Królestwo Boże — albo królestwo niebieskie — jest blisko» (Mt 4, 17; Mk 1, 15). Co to wyrażenie oznacza? Nie odnosi się na pewno do ziemskiego królestwa, istniejącego w określonym miejscu i czasie, ale głosi, że Bóg króluje, że Bóg jest Panem i że Jego panowanie jest obecne, aktualne, urzeczywistnia się. Nowość orędzia Chrystusa polega zatem na tym, że w Nim Bóg stał się bliski, króluje już pośród nas, co potwierdzają dokonywane przez Niego cuda i uzdrowienia.

DEON.PL POLECA

Bóg króluje w świecie za pośrednictwem swojego Syna, który stał się człowiekiem, i mocą Ducha Świętego, który jest nazywany «palcem Bożym» (por. Łk 11, 20). Tam gdzie przybywa Jezus, Duch Stworzyciel daje życie i ludzie zostają wyleczeni z cielesnych i duchowych chorób. Boża władza przejawia się zatem w pełnym uzdrowieniu człowieka. Jezus chce nam ukazać w ten sposób oblicze prawdziwego Boga, Boga bliskiego, pełnego miłosierdzia dla każdej ludzkiej istoty; Boga, który obdarza nas obfitością życia, swoim życiem. Królestwo Boże jest zatem życiem, które pokonuje śmierć, światłem prawdy, które rozprasza ciemności niewiedzy i kłamstwa.

Módlmy się do Najświętszej Maryi, aby zawsze wyjednywała Kościołowi taką samą pasję w dążeniu do królestwa Bożego, jaka kierowała Jezusem Chrystusem, kiedy wypełniał swoją misję: pasję dla Boga, dla Jego królowania miłości i życia; pasję dla człowieka spotykanego w prawdzie i pragnienie, by dać mu najcenniejszy skarb — miłość Boga, jego Stworzyciela i Ojca.

Miesiąc Pokoju

Pozdrawiam z wielką sympatią dzieci i młodzież z rzymskiej Akcji Katolickiej, które jak co roku przyszły tu na zakończenie Miesiąca Pokoju, razem z Kardynałem Wikariuszem, rodzicami i wychowawcami. Dwoje z nich jest tu ze mną, przekazały mi przesłanie, którego wysłuchaliście, i za chwilę pomogą mi wypuścić dwie gołębice, symbol pokoju. Drodzy mali przyjaciele, wiem, że działacie na rzecz waszych rówieśników, którzy cierpią z powodu wojny i ubóstwa. Idźcie dalej drogą, którą wskazał nam Jezus, abyśmy budowali prawdziwy pokój! Wszyscy razem chcemy pomóc ubogim dzieciom na świecie. Nasz marsz pokoju wciąż trwa: nie tylko dziś czy w tym miesiącu, ale zawsze. Pan nam pomaga i jest z nami.

Światowy Dzień Chorych na Trąd

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, którego inicjatorem był 55 lat temu Raoul Follereau. Wszystkie osoby, które cierpią na tę chorobę, serdecznie pozdrawiam i zapewniam o specjalnej modlitwie, którą obejmuję także wszystkich, którzy na różne sposoby im pomagają, zwłaszcza wolontariuszy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Raoula Follereau.

List o wychowaniu

W zeszły poniedziałek, 21 stycznia, skierowałem do diecezji rzymskiej i do miasta list o pilnej potrzebie wychowania. Chciałem w ten sposób wnieść własny wkład w dzieło formacji nowych pokoleń, trudne zadanie o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości naszego miasta. W sobotę 23 stycznia spotkam się w Watykanie na specjalnej audiencji ze wszystkimi, których bezpośrednio dotyczy to wielkie wyzwanie, jakim jest wychowanie — z wychowawcami i tymi, którzy się kształcą: dziećmi, dorastającą młodzieżą i ludźmi młodymi — i symbolicznie przekażę im ten list.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bóg jest Panem świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.