Duchowa walka ze złem

Duchowa walka ze złem
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

W ubiegłą środę postem i obrzędem posypania głów popiołem rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Co to jednak znaczy «wejść w Wielki Post»? To znaczy zapoczątkować okres szczególnego zaangażowania w duchową walkę, w której naszym przeciwnikiem jest zło obecne w świecie, w każdym z nas i wokół nas. Znaczy spojrzeć złu w twarz i przygotować się do walki z jego skutkami, a zwłaszcza z jego przyczynami, aż po zasadniczą przyczynę, którą jest szatan. Znaczy nie przerzucać problemu zła na innych, na społeczeństwo czy na Boga, ale uznać własną odpowiedzialność i świadomie wziąć ją na siebie. W tym kontekście szczególnie pilne staje się dla nas chrześcijan wezwanie Jezusa, aby każdy wziął swój «krzyż» i Go naśladował z pokorą i ufnością (por. Mt 16, 24). «Krzyż», choć może być bardzo ciężki, nie jest synonimem tragedii czy nieszczęścia, których należy unikać za wszelką cenę, lecz sposobnością, by wejść na drogę Jezusa i nabrać sił do walki z grzechem i złem. Rozpocząć Wielki Post znaczy zatem odnowić osobiste i wspólnotowe postanowienie, by stawić czoło złu razem z Chrystusem. Droga krzyża jest bowiem jedyną drogą wiodącą do zwycięstwa miłości nad nienawiścią, dzielenia się nad egoizmem, pokoju nad przemocą. W takim ujęciu Wielki Post jest naprawdę okazją, by opierając się na łasce Chrystusa, zdobyć się na wielki ascetyczny i duchowy wysiłek.

W tym roku początek Wielkiego Postu opatrznościowo zbiega się ze 150. rocznicą objawień w Lourdes. Cztery lata po ogłoszeniu przez bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, 11 lutego 1858 r. Maryja ukazała się po raz pierwszy św. Bernadetcie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Po tym nastąpiły kolejne objawienia, którym towarzyszyły niezwykłe znaki, a na koniec Najświętsza Panna pożegnała się z widzącą Ją dziewczyną, mówiąc w miejscowym dialekcie: «Ja jestem Niepokalane Poczęcie». W przesłaniu, które szerzy w Lourdes Matka Boża, pobrzmiewają słowa wypowiedziane przez Jezusa na początku działalności publicznej, które słyszymy wielokrotnie w tych dniach Wielkiego Postu: «Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię», módlcie się i czyńcie pokutę. Odpowiedzmy na wezwanie Maryi, nawiązujące do słów Chrystusa, i prośmy Ją, byśmy za Jej wstawiennictwem z wiarą «weszli» w Wielki Post i przeżywali ten okres łaski z wewnętrzną radością i wielkodusznym zaangażowaniem.

Najświętszej Dziewicy zawierzamy także chorych i tych, którzy z miłością się nimi opiekują. Jutro bowiem będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Światowy Dzień Chorego. Z całego serca pozdrawiam pielgrzymów, którzy zgromadzą się w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kard. Lozana Barragana, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Niestety, nie będę mógł się z nimi spotkać, bo dziś wieczorem rozpoczynam rekolekcje, ale w ciszy i skupieniu będę się modlił za nich i w intencjach wszystkich potrzeb Kościoła i świata. Tym, którzy zechcą pamiętać o mnie przed Panem, już teraz szczerze dziękuję.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duchowa walka ze złem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.