Dziękuję wam za serdeczność

Dziękuję wam za serdeczność
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Na zakończenie tej uroczystej Mszy św. pragnę jeszcze raz was pozdrowić, drodzy przyjaciele neapolitańczycy, i podziękować wam za serdeczność, z jaką mnie przyjęliście mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ze szczególnym pozdrowieniem zwracam się do delegacji przybyłych z różnych stron świata, aby uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu na rzecz pokoju, zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego, którego hasło brzmi: «Aby świat był wolny od przemocy — dialog religii i kultur». Oby również ta ważna inicjatywa kulturalna i religijna mogła się przyczynić do umocnienia pokoju na świecie.

Módlmy się o to. Ale w szczególny sposób módlmy się dzisiaj także za misjonarzy. Obchodzimy bowiem Światowy Dzień Misyjny, którego motto jest bardzo znaczące: «Wszystkie Kościoły dla całego świata». Każdy Kościół partykularny jest współodpowiedzialny za ewangelizację całej ludzkości, a współpraca między Kościołami wzmogła się, gdy 50 lat temu papież Pius XII ogłosił Encyklikę Fidei donum. Niech nie zabraknie naszego wsparcia duchowego i materialnego tym, którzy pracują na rubieżach misyjnych: kapłanom, zakonnikom, zakonnicom i świeckim, którzy nierzadko borykają się w swej pracy z wielkimi trudnościami, a niekiedy są wręcz prześladowani.

Te intencje modlitwy przedstawiamy Najświętszej Maryi Pannie, do której w październiku zwracamy się często posługując się tytułem, pod jakim jest czczona w pobliskim sanktuarium w Pompejach: Królowej Różańca Świętego. Jej w sposób szczególny zawierzamy licznych emigrantów, którzy przybyli tutaj w pielgrzymce z Caserty. Niech Najświętsza Maryja Panna strzeże również tych, którzy na różne sposoby zabiegają o wspólne dobro i o sprawiedliwy ład społeczny. Tym sprawom był poświęcony 45. Tydzień Społeczny Katolików Włoskich, obchodzony właśnie w tych dniach w Pistoi i Pizie w 100. rocznicę pierwszego Tygodnia, zorganizowanego przede wszystkim z inicjatywy Giuseppe Toniola, wybitnego ekonomisty chrześcijańskiego. Stoi dziś przed nami wiele problemów i wyzwań. Potrzebny jest wielki wysiłek wszystkich, zwłaszcza wiernych świeckich działających na polu społecznym i politycznym, aby każdemu człowiekowi, a zwłaszcza ludziom młodym zapewnić niezbędne warunki rozwoju naturalnych talentów i dojrzewania do wielkodusznych decyzji życiowych, by służyć własnej rodzinie i całej wspólnocie, i w tym dziele wszyscy chcemy współpracować. A teraz zwróćmy się do Matki Bożej, odmawiając tradycyjną modlitwę «Anioł Pański».

DEON.PL POLECA


Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziękuję wam za serdeczność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.