"Encyklika pojawia się w kluczowym momencie"

"Encyklika pojawia się w kluczowym momencie"
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / pz

Papież wie, że jego encyklika pojawia się w kluczowym momencie - twierdzi amerykański ekonomista Jeffrey Sachs, współpracownik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona i członek Papieskiej Akademii Nauk, który - według doniesień medialnych - odegrał ważną rolę w redakcji encykliki "Laudato si’".

Choć nie jest katolikiem, współpracuje od lat ze Stolicą Apostolską. W latach 90. doradzał św. Janowi Pawłowi II przy pisaniu encykliki "Centesimus annus". - Uważam, że gospodarka nie może odgradzać się od moralności, a Kościół katolicki troszczy się o danie moralnych ram gospodarce - podkreśla słynny ekonomista, który doradzał przy wprowadzaniu reform gospodarczych w Polsce po 1989 r.

W rozmowie z chilijskim portalem "La Tercera" Sachs stwierdził, że "Laudato si’" jest "jedną z najbardziej oczekiwanych encyklik we współczesnej historii Kościoła". - Papież jest niewątpliwie jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Niektórzy mówią, że najbardziej wpływową. Patrzy na niego cały świat. Jego słowa mają wielkie znaczenie nie tylko dla katolików - zaznaczył.

Według niego nowa encyklika Franciszka jest wynikiem jego mocnego zaangażowania - wraz z całym Kościołem - w służbę ludzkości, która nie polega na "ideologicznych dyskusjach", lecz na "praktycznej formie życia w sposób cywilizowany". Ponadto papież jest "wielkim realistą" i "znany jest z angażowania się w rzeczywiste problemy", zwłaszcza ubóstwo. - Jest niezwykle przenikliwy i potrafi uchwycić jakie są najważniejsze problemy naszych czasów. Ma świadomość, że jego encyklika pojawia się w kluczowym momencie i co więcej, po części napisał ją właśnie w tym celu. Dokument ten powstał, by przyczynić się do rozwiązania światowego problemu - wyjaśnił Sachs.

Odnosząc się do krytyki, że papież nie powinien zajmować się tematami naukowymi, zaznaczył, że byłoby to sprzeczne z wielowiekową tradycją Kościoła. Rozum bowiem "zawsze odgrywał centralną rolę w Kościele, przynajmniej od czasu, gdy Tomasz z Akwinu wprowadził myśl arystotelesowską", zaś początki Papieskiej Akademii Nauk sięgają czterech stuleci wstecz. Dlatego "idea ta jest bardzo dziwna" i "wychodzi od ludzi, którzy nie rozumieją Kościoła". Większość tej krytyki przychodzi z USA, gdzie bardzo silny jest libertarianizm, a nauczanie społeczne Kościoła nie jest z nim zgodne. Idee libertariańskie to: zostaw mnie samego, nie odpowiadam za ciebie, mogę robić, co chcę, o ile to ci bezpośrednio nie szkodzi. Kościół patrzy z odmiennej perspektywy, obejmującej przede wszystkim dobro wspólne i moralną strukturę gospodarki. Idee te stanowią wyzwanie dla libertarian - powiedział Sachs.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Encyklika pojawia się w kluczowym momencie"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Encyklika pojawia się w kluczowym momencie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.