Franciszek napisał list do franciszkanów żyjących na Bliskim Wschodzie

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / kw

"Jesteście ambasadorami całego Ludu Bożego" - napisał papież do franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. Ta obejmująca tereny Bliskiego Wschodu, w tym Izrael, Autonomię Palestyńską, Jordanię, Syrię, Liban, Rodos i Cypr struktura Zakonu Braci Mniejszych obchodzi osiemsetlecie istnienia.

Na jubileuszowe uroczystości, w dniach od 16 do 18 października, do Jerozolimy przybył m. in. prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri oraz Minister Generalny franciszkanów, ojciec Michael Perry.

W swoim liście papież przypomniał, że święty Franciszek podczas kapituły na Zesłanie Ducha Świętego w 1217 roku posłał swoich braci do wszystkich narodów, jako świadków wiary, braterstwa i pokoju. W ten sposób powstała także prowincja Ziemi Świętej.

"Wytrwali w modlitwie i kontemplacji, prości i ubodzy, posłuszni Biskupowi Rzymu, starajcie się także obecnie żyć w Ziemi Świętej obok braci pochodzących z różnych kultur, narodowości i religii, siejąc pokój, braterstwo i szacunek" - zachęcił Franciszek.

DEON.PL POLECA

Podkreślił gościnność z jaką Braci Mniejsi przyjmują i oprowadzają pielgrzymów, zaangażowanie w poszukiwania archeologiczne oraz studium Pisma Świętego, duszpasterstwo w sanktuariach oraz zaangażowanie na rzecz lokalnej wspólnoty katolickiej. "Zachęcam was do radosnego trwania w wspieraniu tych naszych braci, zwłaszcza najuboższych i najsłabszych; w edukacji młodzieży - której często grozi utrata nadziei w sytuacji, gdy wciąż brakuje pokoju; przyjmowaniu osób starszych i opieki nad chorymi, codziennie konkretnie wypełniając uczynki miłosierdzia" - napisał Ojciec Święty.

Nawiązując do aktów swych poprzedników Franciszek ponownie powierzył opiekę nad miejscami świętymi, i zachęcił, by byli radosnymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego w Ziemi Świętej. "Jesteście ambasadorami całego Ludu Bożego, który zawsze hojnie was wspierał, zwłaszcza poprzez «Zbiórkę na rzecz Ziemi Świętej», która przyczynia się do tego, aby w Ziemi Jezusa wiara była widoczna poprzez swoje dzieła" - stwierdził.

Na zakończenie papież zacytował słowa reguły św. Franciszka: "Radzę moim braciom w Panu Jezusie Chrystusie, upominam ich i zachęcam, aby idąc przez świat nie wszczynali kłótni, nie spierali się słowami i nie sądzili innych; lecz niech będą cisi, spokojni i skromni, łagodni i pokorni, mówiąc ze wszystkimi przyzwoicie, jak przystoi". Zawierzył też Kustodię Ziemi Świętej, każdą z jej wspólnot i wszystkich braci matczynej opiece Maryi Panny.

Początków franciszkańskiej misji w Ziemskiej Ojczyźnie Jezusa należy dopatrywać się w pamiętnym spotkaniu św. Franciszka z sułtanem Al-Kamilem, jakie miało miejsce w Damiettcie podczas piątej wyprawy krzyżowej. Spotkawszy Franciszka i urzeczony jego postawą, sułtan zezwolił Braciom Mniejszym udać się do Ziemi Świętej. Pierwsi franciszkanie przybyli do portu w Akko w 1217. Wśród nich był brat Eliasz z Kortony, późniejszy Minister Generalny Zakonu. Choć od tego pamiętnego wydarzenia mija już 800 lat to bracia od sznura, jak często bywają określeni przez miejscową ludność, są nadal obecni w Ziemi Świętej. Misja Braci Mniejszych, potwierdzona oficjalnie przez Kościół w połowie XIV wieku przez papieża Klemensa VI to przede wszystkim opieka nad miejscami świętymi związanymi z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa i troska o miejscowe wspólnoty chrześcijańskie.

Osiem wieków działalności franciszkanów na Bliskim Wschodzie to nie tylko sanktuaria i parafie. Kustodia Ziemi Świętej przyjmuje także pielgrzymów i prowadzi szkoły. Ponadto rozwija działalność naukową i wydawniczą, prowadzi wykopaliska archeologiczne a także opiekuje się ofiarami konfliktu wojennego w Syrii. Pomimo skromnych początków, dziś Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej liczy 256 braci, którzy pochodzą z 41 krajów i posługują w 55 klasztorach i sanktuariach rozsianych po całym Bliskim Wschodzie. Misję Kustodii wspierają Komisariaty Ziemi Świętej działające na całym świecie wszędzie tam, gdzie są franciszkanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek napisał list do franciszkanów żyjących na Bliskim Wschodzie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.