Franciszek ogłosił sześcioro nowych świętych

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
CTV / KAI / pk

Z udziałem tysięcy wiernych podczas pontyfikalnej Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 23 listopada papież Franciszek ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych.

W gronie tym jest czterech Włochów i dwie osoby z Indii, w tym jedna kobieta. Była to druga tego rodzaju uroczystość w tym roku po kanonizacji 27 kwietnia papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponadto 3 kwietnia Ojciec Święty dokonał tzw. kanonizacji równoważnej, włączając do grona świętych 3 osoby.

DEON.PL POLECA

"Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni: Jan Antoni Farina, Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Ludwik z Casorii, Mikołaj z Longobardi, Eufrazja od Świętego Serca i Amat Ronconi są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen - powiedział papież wygłaszając formułę kanonizacyjną.

Wcześniej prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, podeszli do papieża i poprosili, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych. Kardynał zaprezentował krótkie biografie nowych świętych.

Jan Antoni (Giovanni Antonio) Farina był jednym z najwybitniejszych biskupów włoskich XIX w., wielkim społecznikiem oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty - Córek Najświętszych Serc.

Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Hindus, był zakonnikiem, członkiem katolickiego Kościoła syreomalabarskiego, autorem dzieł duchowych, liturgicznych i poetyckich oraz założycielem karmelitańskich zgromadzeń zakonnych - męskiego i żeńskiego.

Ludwik z Casorii (Arcangelo Palmentieri), żyjący w XIX w. Włoch był franciszkaninem, założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych, działaczem oświatowym i społecznym. Zakładał szkoły, schroniska, konwikty, hospicja, kasy zapomogowo-pożyczkowe, czasopisma, drukarnie, zespoły muzyczne.

Mikołaj z Longobardi, Włoch, żył w drugiej połowie XVII i na początku XVIII w. Był zakonnikiem, minimistą i mistykiem.

Amat Ronconi, żyjący w XIII wieku Włoch był tercjarzem franciszkańskim, ascetą i mistykiem.

Eufrazja (Rose) Eluvathingal od Świętego Serca, Hinduska z katolickiego Kościoła syromalabarskiego żyła na przełomie XIX i XX wieku. Była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Góry Karmel i mistyczką.

Potem odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Po jej zakończeniu papież odczytał formułę kanonizacyjną. Przy wtórze Psalmu 23 na ołtarz wniesiono relikwie kanonizowanych.

"Ojcze Święty, w imieniu całego Kościoła dziękuję Waszej Świątobliwości za tę proklamację i jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji" - powiedział kard. Amato dziękując Ojcu Świętemu za kanonizację. "Tak zarządzamy" - odpowiedział Franciszek.

Na frontonie bazyliki św. Piotra znajdują się portrety nowych świętych.

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek ogłosił sześcioro nowych świętych
Komentarze (9)
M
Marianna
23 listopada 2014, 18:36
Ciekawe tylko, dlaczego zmienił ceremoniał kanonizacyjny. Jeszcze w kwietniu, podczas kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII podczas procesji na wejście śpiewano całą litanię do wszystkich świętych, potem zaś prefekt kongregacji ds. kanonizacji i beatyfikacji trzykrotnie prosił papieża o dokonanie aktu kanonizacji. Na koniec śpiewano Te Deum. Teraz kardynał prefekt tylko raz zwrócił się do Ojca Świętego, po czym odśpiewano okrojoną wersję litanii do wszystkich świętych (bez "Wybaw nas, Panie" i "Wysłuchaj nas, Panie"). Jak można rozumieć te zmiany? Czyżby chęcią ulżenia wygodnictwu wiernych, którzy nie chcieliby tylu różnych modlitw? Niepojęte.
Gerard Jaryczewski
23 listopada 2014, 23:22
A czemu papieża prosić o to aż trzy razy? Jeśli to zmienili, to ja się cieszę. Dziś byłem na Mszy w parafii, był odczytywany list papieża do kardynała Nycza. Brzmiał tak, jakby król Watykanu wydawał instrukcje księciu Polski, a list został podpisany przez jakiegoś ważnego dostojnika kurii. Wszystko odczytane z pompą. Może to komuś się podoba, może to komuś imponuje, ale to wszystko elementy pozaliturgiczne,  Ps 17, 15: Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem, przenoszenie uwagi na tego, który ma władzę, czy to papieża, oby nam żył długo, czy to biskupa. Te wszystkie tytuły, podtytuły, dostojeństwa, trzykrotne prośby: to wszystko zbytek, symbole bogactwa i władzy. A bogatemu trudno będzie wejść do królestwa, pani Marianno, więc może to ruch w dobrą stronę?
Gerard Jaryczewski
23 listopada 2014, 23:24
A przepraszam, fragment psalmu wkradł mi się ze schowka. Bogu dzięki, przynajmniej ten fragment mojego komentarza jest bezspornie ortodoksyjny ;-)
M
Marianna
24 listopada 2014, 15:10
Benedykt XVI w 2012 r. przywrócił dawne, przedsoborowe formuły kanonizacyjne, zaś obecna zmiana to wyraz lekceważenia wobec całego trudu, jaki włożył on w "reformę reformy", poprawienie nieudanych zmian posoborowych. Najpierw było odrzucenie stroju chórowego, potem ograniczenie użycia łaciny, przesunięcie świecy na bok, wprowadzenie małego krzyża (jakby to nie Chrystus na krzyżu był najważniejszy), wreszcie to, że papież Franciszek korzysta prawie wyłącznie z szat, zrobionych specjalnie dla niego (gdyby używał starych szat, tych, które są już w papieskiej zakrystii, nie tylko zaoszczędziłyby pieniądze, ale jeszcze wykazłaby ciągłość z poprzednikami). Poza tym, trzy prośby nie były ot tak sobie, lecz były wstępem do następujących po nich modlitw. Zwracały także uwagę np. na nieomylność Kościoła. Teraz wszystko zostało zebrane "na kupę". Skracanie modlitw nigdy nie jest dobre, zwłaszcza tak czcigodnych, jak litania do wszystkich świętych. Usunięto także akt pokutny.
A
Ania
24 listopada 2014, 17:59
Czy to tak bardzo ważne ile razy poprosił co i jak zastało użyte!? Czy nie lepiej cieszyć się i mieć wdzięczność w sercu za nowych Świętych !? Bóg nie jest drobiazgowy. On patrzy na serce a nie na to co zewnętrzne.
J
Jan
23 listopada 2014, 14:00
Całość na żywo w TV Trwam i Radio Maryja i nadal do zobaczenia na portalu. Będzie też na żywo transmisja całośći wizyty papieża w PE w Strasburgu
G
Gość
24 listopada 2014, 17:52
A ja nie mogą doczekać się kiedy normalne stacje będą relacjonować wszystko z Vatykanu np. TVP info
Paweł Tatrocki
23 listopada 2014, 11:54
Ciekawe czy przetrwali próbę czasu i żyją w pamięci nie tylko zgromadzeń, ale i wiernych świeckich podobnie jak św. Faustyna, św. Franciszek, św. Dominik czy św. Ignacy, który opracował ćwiczenia duchowe nie tylko dla osób duchownych. Dobrze jak jest wielu świętych kanonizowanych, ale jeszcze lepiej jak są oni czczeni, gdy Bóg przez nich odbiera chwałę.
Gerard Jaryczewski
23 listopada 2014, 23:28
W zasadzie można powiedzieć, że już przetrwali próbę czasu, skoro Kościół kanonizuje ich po kilku wiekach :-) Wszystkich świętych z osobna, nawet tych z litanii, i tak już ciężko czcić. Dziesięć tysięcy więcej nie robi różnicy ;-) A czcimy ich wszystkich co najmniej we Wszystkich Świętych, więc źle nie jest.